Adana iki milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin beşinci büyük şehridir. Adana önemli bir tarih, coğrafya, kültür, turizm ve ticaret merkezidir. Adana her yönüyle komple bir şehirdir. Adana kışları serin ama üşütmeyen havasıyla kışında rahatlıkla gidilebilecek bir şehir olurken yazın da yakan havasıyla denize girme olanakları sunuyor. Verimli toprakları sayesinde tarımı çok gelişmiş olan Adana turunçgil üretimi açısından Türkiye’de başı çeker. Adana bunaltıcı bir şehir yapısına sahip değildir. Düzgün kentsel yerleşim planı, parkları, yolları, eğlence mekanları, doğal güzellikleri ve denizi tam bir uyum içerisindedir. Mutfağıyla da çok ünlü olan Adana’ya sırf bu lezzetlerini tatmak için bile gidilebilir. Adana’yı ziyaret etmek için birçok bahane üretebilirsiniz; tarihini, denizini, havasını, seyahat imkanlarını…

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’nın gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Demiryolu, karayolu, havayolu, denizyolu ulaşımı mevcuttur.

Adana’ya Demiyolu ulaşımı;
Adana-Mersin arasındaki hatta günümüzde dizel lokomotifli trenlere ilaveten, raybüs ve DMU tipi hızlandırılmış banliyö trenleri çalışmakta olup, Adana-Mersin arasında günde karşılıklı 27’şer tren sefer yapmakta ve seyahat süresi 45 dakikaya inmiştir. Anahat trenleri olarak ise; İstanbul Haydarpaşa’ya İç Anadolu Mavi Treni; Ankara’ya çukurova Mavi Treni, Kayseri’ye Erciyes Ekspresi ve Elazığ’a da Fırat Ekspresi yolcu taşımaktadır.

Adana’ya Karayolu ulaşımı;
Otoyolla Adana’dan Ankara, Mersin, Gaziantep ve Hatay yönünde ulaşım mümkündür. D-400 Karayolu ve milletlerarası TEM otoyolu ile Adana`ya ulaşılır. Ankara’dan Aksaray, Pozantı üzerinden 472 km, İzmir’den Afyon-Konya-Ereğli üzerinden 873 km, İstanbul’dan Bolu, Ankara, Aksaray-Pozantı rotasıyla 909 km sonra Adana`ya ulaşılabilir. Şehir merkezine uzaklığı 5 km olan otobüs terminalinden Türkiye`nin her yerine otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Adana’ya Havayolu ulaşımı;
Şehrin hava ulaşımı, 1937 yılından bu yana Şakirpaşa Havalimanı’ndan sağlanır. İç ve dış hat seferlerinin gerçekleştiği Adana Havalimanı, Türkiye’de yolcu taşınması sıralamasında 7. sırada yer almaktadır. Havalimanı iç hatlardan İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara-Esenboğa, İzmir, Antalya ve Trabzon’a; dış hatlardan KKTC-Lefkoşa ve Almanya’nın bazı şehirlerine direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Şehirde ayrıca askerî gayeli olarak kullanılan İncirlik Havaalanı’da bulunmaktadır.

Adana’ya Denizyolu;
Adana il sınırları içerisinde milletlerarası petrol ve yük taşımacılığına açık Botaş Limanı ve Toros Gübre Fabrikaları Limanı bulunmaktadır.

Adana’da Ne Yenir?

Adana Akdeniz Mutfağında önemli yere sahip bir şehirdir. özellikle acı, ekşi, narenciye, deniz ürünleri, zeytinyağı gibi tatları içinde barındıran Adana mutfağı Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Adana mutfağında et ön plandadır.

İşte Adana’ya gidipte tadılmadan dönülmemesi gereken lezzetler;
Adana Kebabı, Analı kızlı çorbası, Şalgam suyu, Karakuş tatlısı, Bici bici tatlısı, Yüksük çorbası, Kısır, Sıkma, İçli köfte

Adana’da Nereye Gidilir?

Adana’da gezebileceğiniz, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz bir çok yer vardır. Mimarisini, camilerini tarihsel anlamda doygunluğa ulaşmak için gezebilirken, parklarını, bahçelerini, sahilini ve şehir merkezini gezerek de görsel manada keyifler yaratabilirsiniz.

İşte Adana’nın alışveriş, eğlence ve tatil merkezleri

Sahil ve Plajlar
Adana’da deniz,kum ve güneş denince akla gelen bu plajlar tatilinizi yüzerek ve güneşlenerek geçirmek istiyorsanız sizleri pişman etmeyecektir. Adana’daki sahil ve plajlar; Yumurtalık plajı, Karataş plajı, Ayas plajı, Zeytinbeli plajı, Tuzla plajı…

Alışveriş
Adana tam anlamıyla bir ticaret merkezidir. Birçok ekonomik faaliyeti olan Adana’da alışveriş hayatının çok canlı olduğu bazı alışveriş merkezleri şu şekildedir;

Optimum AVM, Galleria, Carrefoursa, çakmak Plaza AVM, Boğalar AVM, A AVM…

Popüler Mekanlar
Adana her türden eğlence imkanını içinde barındırıyor. Yeme-içme ve eğlence mekanlarını bulmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz Adana’da gidebileceğiniz restoran, kafe ve barlar:

Restoranlar:
Hasan Usta Kebap, Maki Restoran Bistro, Akkoş Restaurant…

Gece Kulüpleri:
Angel Bar, Mandalin Bar, Pick-up Rock Bar, Life Legend, Park Zirve…

Kafeler:
Taş Mekan, Fırat Cafe, Saklı Bahçe, Kampüs Kafe…

Adana Etkinlikleri

Adana bir metropol olması sebebiyle birçok kültür etkinliğinin altına imza atmıştır. Akdeniz Bölgesinin en büyük şehri olmakla beraber Türkiye’nin beşinci büyük şehri olup kültürel etkinlikler anlamında önemli bir yere sahiptir.

İşte Adana’yla özdeşleşmiş ve gelenekselleşmiş bazı kültür-sanat organizasyonları;
Altın Koza Film Festivali: çukurova’nın pamuğunu simgeleyen Altın Koza Film Festivali en başlarda bölgesel bir etkinlik olarak anılırdı fakat artık Türkiye’nin en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri haline geldi. ülkedeki önemli yapımların ve oyuncuların yoğun katılımıyla gerçekleşen Altın Koza her geçen yıl kültür-sanat hayatındaki yerini sağlamlaştırıyor.

Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali: Bu organizasyonda 1998 yılından itibaren gerçekleştirilmekte, birçok yerli ve yabancı tiyatro topluluğunu oyunlarını sergilemek üzere ağırlamaktadır. Her yıl düzenlenen bu festival bir ay sürmekte ve milletlerarası festival olma özelliği açısından dünyada tektir. Sabancı Uluslarası Tiyatro Festivali’ne katılım çok yoğundur, yirmi bin tiyatrosever katılım göstermektedir.

Leave a Reply