Ağva’nın tarihine bakıldığında Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı imparatorluğu’ndan izler bulmak mümkündür. Ağva’nın etrafını saran köylerde M.ö 7. yüzyıla uzanan kalıntılara rastlamak mümkündür. Bu köylerden Kalemköy’de Romalılara ait kilise kalıntıları ile mezar taşları dikkat çeker. Hacılı köyünde 3 ila 4. yüzyıla ait olduğu varsayılan Gürlek Mağarası bulunur. Hisar Tepe’de kale kalıntısı; Sungurlu mahallesinde ise dağ değirmeni tarihi buluntulardır. 14. yüzyılda Türkmen boylarının yerleştiği doğa harikası Ağva, tarihi ile de dikkat çeker

Ağva’nın Doğası

Muhteşem doğası ile dikkatleri üzerinde toplayan Ağva’nın muhteşem doğasını keşfederek yürüyüş yapabilirsiniz. Ağva kıyıları da balık avlanmak isteyenler için ideal. Her türlü balığı avlayabileceğiniz kıyıları balık meraklıları için muhteşemdir. Ayrıca her türlü doğa sporu yapabilirsiniz bu güzel kasabada. Su sporları ile eğlenebilir, dere kıyısında kano, denizinde deniz bisikletine binebilirsiniz.

Kış aylarında fitness, trekking ve avcılık yapabilirsiniz. Ormanlarında yürüyüş, koşu, bisiklet ve kamp yapabilirsiniz. Yazları ise Karadeniz’in soğuk suları ile serinleyebilirsiniz. Ayrıca motor sporları yapabilir, muhteşem doğa fotoğrafları çekebilir, içinizi huzurla doldurabilirsiniz.

Ağva; kaplumbağa, ceylan, kurt, çakal, yaban domuzu, tilki ve sincap gibi pek çok hayvan türleri ile birçok kuş türünü barındırır. Belki de en güzel özelliği tertemiz havasıdır. Şehir hayatı ve stresten uzaklaşmak, kendinizi ve ciğerlerinizi yenilemek için muhteşem doğa harikası Ağva, en güzel mekânlardan biri. Muhteşem doğasını mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz Ağva’nın görülmesi gereken bölgeleri ise; Kilimli koyu, Kadırga koyu, Gelin kayası ve Saklı göldür.

Leave a Reply