Ağva, İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan bir tatil kasabasıdır. Birçok doğal güzellikleri vardır. önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır ve bu nedenlede tarihi bakımdan önemli bir yer tutar. Bunlardan birkaçı:Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılardır. Ağva’nın kelime anlamı iki nehir arasındaki yerleşim birimidir. İşte Ağva’nın Ağva ismini almasını sağlayan ve onu sarıp sarmalayan iki nehirden birisinin adı Göksu diğerinin adı Yeşilçay’dır.

Ağva’da birçok aktivite düzenlenebilir. Gezi, denize girmek, tarihi keşifler yapmak, balık tutmak, alışveriş yapmak gibi çok çeşitli etkinlik gerçekleştirilebilir. Ağva nefis doğası, temiz suları, nehirleri, ve taze balıklarıyla misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor.İstanbul’un Şile ilçesine bağlı olan Ağva, bir yanına Göksu’yu diğer yanına Yeşilçay’ı almış, güzel bir Karadeniz sahil kasabasıdır.

İstanbul’un temiz kalan tek plajına sahip olması ile dikkat çeker. İki nehir arasında oluşan deltada kurulu olan Ağva, güzelliğini bu derelerden alır. Yemyeşil kıyılarında otel ve restoranlar kuruludur, yörenin aktiviteleri de yine bu kıyılarda gerçekleştirilir. Büyük şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlere, kafasını dinlemek isteyenlere, huzur içinde tatilini geçirmek isteyenlere kapılarını yaz-kış açan Ağva, tam bir doğa harikasıdır.

Turizm sezonunda esas görkemine kavuşan Ağva’ya ulaşım çok kolaydır. İstanbul’a 90 km uzaklıkta yer alan bu doğa harikası kasaba ülkemizin her yöresinden ziyaretçi çekmekte, ismini uluslar arası arenada duyurmaktadır. Turizm sezonunda haliyle kumsalları dolup taşan Ağva, kış aylarında sakinliği benimseyen ziyaretçilerine kapılarını sonuna kadar açar.

Ağva, mükemmel diyebileceğimiz yemyeşil doğası, coğrafi konumu, koyları, nehirleri, güzel kumsalı, Karadeniz’in berrak, mavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile görülmeye değerdir.

 

 

 

 

Leave a Reply