Ağva’ya ulaşım son dönemlerdeki çalışmalarla bir hayli kolaylaştı.İstanbul’a yaklaşık 100km uzaklıkta yer alan Ağva’ya büyük bir kısmı otoyol olan güzergahlardan ulaşılabiliyor.

Kişisel Araçla Ulaşım:

Eğer kişisel aracınızla gitmek istiyorsanız aşağıda sizlere önerebileceğimiz birkaç güzergahtan birini seçebilirsiniz:

1.Güzergah

ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile’den sonra, Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Yaklaşık bir buçuk saatte Ağva’ya ulaşabilirsiniz.

• 2.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile’ye gelmeden önce Pot Deresi’ni geçtikten hemen sonra sağa dönen yola sapın. Ovacık, İmrendere güzergahını takip ederek, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.

• 3.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin, Şile’den sonra, Ağva’ya giden dağ yolunu kullanarak, Teke güzergahını izleyebilirsiniz. Aslında her gidişinizde farklı bir güzergahı izleyebilir ve Şile-Ağva arası görebileceğiniz farklı güzelliklerin tadına varabilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım:

Eğer özel aracınız yoksa veya olupta otobüsle Ağva’ya gitmek isterseniz otobüsle de ulaşım imkanı vardır.

İstanbul-üsküdar’dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile’ye, sonra Ağva’ya yolcularını güvenle ulaştırıyorlar. Hafta içinde daha çok yöre halkı ile yolculuk yapıyorsunuz. Daha fazla bilgi için otobüslerin kalktığı üsküdar’daki duraktan bilgi alabilirsiniz:

Telefon: (216) 391 13 47

İzmit tarafından ulaşım için;

Tem’den Yağcılar yoluna girin, Yağcılar, Değirmençayın yolundan devam edin. Teke’den sonra, İstaköy sapağından sonra Ağva karşınızda olacak.

Karadeniz bölgesinden ulaşım için ise;

Akçakoca yolunun takip ederek ulaşabilirsiniz.

Eğer Ağva’ya ulaşım için otobüs kullanacaksanız;

İstanbul ve diğer illerden rahatlıkla otobüs bulabilirsiniz. İstanbul’da, üsküdar’dan her saat başı kalkan otobüslerle; önce Şile’ye ardından da Ağva yoluna girerek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ancak Ağva yolculuğu için bizim tavsiyemiz; giderken deniz yolunu, dönüşte ise orman yolunu tercih edin böylece Ağva’nın bütün güzelliklerini keşfetmiş olursunuz.

Leave a Reply