Alaçatı, gezilecek mekanları, görülecek doğal güzellikleri, yaşanacak tatlarıyla tam bir turizm ve tatil merkezidir. İşte Alaçatı’ya gittiğinizde gezip görmeniz gereken bazı yerler:

ÇEŞME

Alaçatı’nın idari olarak bağlı bulunduğu çeşme ilçesi 25.000 nüfuslu bir merkezdir. 1566 yılında çeşme Ceneviz’lilerden Osmanlı’ya geçer ve günümüze kadar korunmuş çeşme Kalesi inşe edilir. Bugün müze olarak kullanılmaktadır. çeşme roro limanı, yat limanı, sahildeki restoranları ve çarşısıyla ilgi çeker.

DALYAN VE SAKIZLI KOY

Çeşme’nin kuzey kıyılarında yer alan Dalyan ve Sakızlı koy, çeşme merkezine 4 km. uzaklıkta olup; içerisinde balık restoranları ve pansiyonları ile hizmet vermektedir. Küçük bir yat limanına da sahip olan bu yerleşim alanı bir zamanlar ünlü denizci Turgut Reis’in fırtınadan kaçıp sığındığı koydur.

AYAYORGİ KOYU

Ilıca`nın batısında yer alan Ayayorgi koyu, birçok gece ve gündüz kulübünü barındırmaktadır. özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında ünlü şarkıcıların yoğun konser trafiği, binlerce insanın bu noktaya akmasına neden olur. Ayayorgi koyunun kuzey rüzgarlarına kapalı olması buradaki denizin sakin ve dinlendirici olmasını sağlamıştır.

Sahil ve Plajlar

Alaçatı deyince deniz, kum ve güneşe değinmeden olmaz. Alaçatı eşsiz kumsalları, koyları, denizi ve iklimiyle muhteşem bir yazlık tatil beldesidir.

İşte Alaçatı’da gidebileceğiniz eşsiz sahil ve plajlar:

Ilıca Plajı, Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı, Paşa Limanı, Şifne…

Popüler Mekanlar

Alaçatı’da gezdikten sonra, acıktığınızda veya eğlenceli vakit geçirmek istediğinizde gidebileceğiniz birçok mekan vardır. İşte onlardan bazıları;

Restoranlar:

Veli Usta Restoran, Veli Usta Tatlıcısı, İmren Restaurant, Şişarka Restaurant, Nuans Otel Restaurant…

Barlar:

Tuvall Inn Lounge Bar, Jetty Bar, Felix, Tius Cafe Bar, Star Bar, Roof Patalya Bar, Fondeep…

Kafeler:

Alaçatı Cafe, Naciye Teyze Konağı ve Alaçatı Kahvaltı Bahçesi, Lanila Alaçatı, İmren Han Cafe

Alaçatı Etkinlikleri

Alaçatı, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olup tam bir cazibe merkezidir. Alaçatı’da birçok eğlence etkinlikleri, kültürel festivaller ve sosyal aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

İşte Alaçatı’da gerçekleşen bazı etkinlikler:

Alaçatı Ot Festivali: Amacı, içeriği, etkinlikleri ve tümüyle gönüllü çalışanlarıyla benzerlerinden ayrılan Alaçatı Ot Festivali, 7-8 Nisan 2012’de üçüncü kez düzenlenecek. 2010 yılında tek gün olarak başlayan, 2011 yılında iki güne çıkarılan Alaçatı Ot Festivali, Alaçatı halkının sahip çıkması nedeniyle artık geleneksel bir festival kimliğine kavuştu. En fazla ot çeşidini kim toplayacak , En güzel otlu yemeği kim pişirecek yarışmalarıyla klasikleşen festival, Alaçatı’nın doğal ve kültürel zenginliğini ortaya çıkarma amacı taşıyor.

Alaçatı Sörf Etkinlikleri: Dünyanın en iyi sörf merkezi olarak bilinen Alaçatı Sörf Merkezi, her gün gençlerin akınına uğruyor. Her hafta çeşitli etkinlikler ve yarışların düzenlendiği plajda gençler hem güneşlenip denizin tadını çıkarıyor, hem de eğleniyor. Sörf öğrenmek isteyenlere de ders veriliyor. Bu dersler sonunda tur atabilecek kadar sörf öğrenilebiliyor. Plajda yer alan dükkânlarda ise sörf için gerekli her türlü malzemeyi bulmak mümkündür.

Kültür ve Sanat

Arts Crafs: 0 232 716 02 46

Artura: 0 536 710 15 23

Höyük Art Cafe: 0 232 716 03 15

Kırmızı Ardıç Kuşu: 0 232 716 65 51

Alışveriş

Ayşe’nin Dolabı: 0 232 716 73 71

Çok Komik: 0 232 716 02 96

Leave a Reply

  1. Alaçatı Otel

    Alaçatıda hediyelik eşya almak içün çok güzel ve orjinal sokaklar bulunmakta.Tatil anılarınızı bu otanrik ve alaçatıya özel hediyelikler sayesinde, ölümsüzleştirenilirsini.