Alaçatı beldesi, çeşme yarımadasının ince belinde , rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı’ya nefes aldırır , kışın ise daha çok esen lodos beldede ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı’da rüzgarlı gün sayısı (yılda 330 gün ile) Türkiye ortalamasının çok üzerindedir, bu da beldeyi dünyanın en önemli rüzgar surf’ü merkezlerinden biri yapmıştır.

Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde rüzgar surf’ü klüplerinin olduğu Alaçatı limanı, batısında zeytinlikler ve yeni yeni bağlarla kaplanmaya başlayan Karadağ bulunur.

Denizden 3 km. içeride yer alan Alaçatı’nın denizden yüksekliği ise 16 metre. İzmir’den 70 km. uzaklıkta olan Alaçatı’ya, 90 km. uzaklıkta olan Adnan Menderes Havaalanından da ulaşım otoyolla çok kolay. İstanbul’dan kendi aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı- Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km.lik bir yol, Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ ya ulaştırıyor.

Ayrıca Alaçatı’ya Varan ve Ulusoy firmalarının düzenli otobüs seferleri var. İzmir’den Alaçatı’ya otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garaj’dan veya üçkuyular Garaj’dan çeşme Seyahat otobüsleriyle 1 saatte Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz yoluyla Alaçatı’ya gelecekler içiNo: Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ve 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır. Alaçatı’nın bazı merkezlere uzaklığı şöyle:

Alaçatı – İzmir : 70 km.

Alaçatı – çeşme : 7 km.

Alaçatı – Ildır : 15 km.

Alaçatı – Efes : 155 km

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı, İzmir’in çeşme ilçesine bağlı bir beldesidir. Alaçatıya ulaşım karayolu ağırlıklı olarak gerçekleşmektedir. Havayolunu tercih eden misafirler İzmir’deki havalimanı aracılığıyla İzmir’e gelip yine karayoluyla Alaçatı’ya ulaşabilirler.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı-Alaçatı arası 80-90 km olup 1,5 saat sürmektedir.

Bazı büyük illerin İzmir-Alaçatı’ya olan karayolu mesafeleri ve varış süreleri:

İstanbul-Alaçatı arası 660km olup 9,5 saat sürmektedir.

Ankara-Alaçatı arası 680km olup 10 saat sürmektedir.

İzmir-Alaçatı arası 80km olup 1 saat sürmektedir.

Bursa-Alaçatı arası 430km olup 6 saat sürmektedir.

Adana-Alaçatı arası 1000km olup 14,5 saat sürmektedir.

Antalya-Alaçatı arası 530km olup 8 saat sürmektedir.

Leave a Reply