Ankara, Türkiye’nin başkentidir ve ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin kalbi olarak adlandırılan Ankara en kalabalık ikinci şehrimizdir. İç Anadolu Bölgesinde bulunur. Beş milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. Kentin tarihi on bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden bazıları; Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar…

Ankara sahip olduğu birçok şeyle ünlüdür. İşte onlardan bazıları:

Ankara kedisi, keçisi, tiftiği, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi, kalecik karası misket üzümü…

Ankara, Türkiye’nin yönetim merkezidir. Aynı zamanda da ekonomik anlamda çok önemli bir konuma sahiptir. Hizmet sektörünün çok geliştiği Ankara’da her türlü ihtiyaca ve isteğe yönelik hizmetleri bulmak mümkündür. Türkiye’nin ekonomisinde başı çeken illerimizden birisidir.

Ankara’da turizmde gelişmektedir. özellikle turist sayısını artırmak için Ballıkuyumcu mevkiine bir Disneyland kurulması planlanmıştır. Yaklaşık 1 milyar $’a malolması beklenen bu proje alıştığımız Disney havasının yanısıra Türk motiflerinide barındıracaktır. Bu proje sayesinde Orta Doğu ve Batı Avrupa’dan turistlerin gelmesi amaçlanmaktadır.

Ankara’nın şehirlerarası ve şehiriçi ulaşımı çok gelişmiştir. Metro en yoğun ulaşım ağı olarak kullanılmaktadır. Metro ağında iki adet taşıma sistemi bulunmaktadır. Günlük taşımada belediye tarafından işletilen otobüsler ve özel dolmuşlarda kullanılmaktadır. Manyetik kartlarla ücret ödemesi yapılan Ankara’da ulaşım problemi yok denecek kadar azdır.

Ankara birçok doğal güzellik merkezine, tarihi kalıntıların olduğu yerlere, cumhuriyetimize ait izlerin bulunduğu mekanlara, parklara, bahçelere, müzelere ve idari yapılara sahiptir.

Birçok etkinlik ve festival düzenlenir Ankara’da. Gelişmiş kültürel hayatı bir metropolün gerektirdiği her etkinliği Ankara’da görebilirsiniz.

Az öncede belirttiğimiz gibi Türkiye’nin yönetim şehridir, ikinci büyük şehridir, Türkiye’nin kalbi niteliğindedir. ülkenin geleceğini belirleyen kararlar burada alınır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında başrol oynamış Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını barındırır. Gelişmiş eğitim olanaklarınında bulunduğu Ankara, üniversiteleriylede Türkiye’de adından epeyce söz ettirir konumdadır.

Doğal güzellikleriyle, tarihiyle, mutfağıyla, düzgün kentsel yapısıyla, gelişmiş ulaşım ağı ve eğitim imkanlarıyla Ankara misafirlerini geldiklerine pişman etmiyor.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’ya ulaşım ağırlıklı olarak karayolu, havayolu ve demiryolu vasıtasıyla gerçekleştirilir. Gelişmiş karayolu ağı ve Ankara’nın Türkiye’nin adeta merkezinde olması karayolu ulaşımını kolaylaştırıyor. Kentin sahip olduğu Esenboğa Uluslarası Havalimanı’yla da havayolu ulaşımı gerçekleştiriliyor. Gelişmiş demiryolu ağınında bulunduğu Ankara’da Türkiye’nin her bölgesine demiryolu ulaşımıyla gidilebilir.

Bazı büyük şehirlerimizin Ankara’ya olan karayolu uzaklıkları ve varış süreleri:

İstanbul-Ankara arası 450km olup 4,5 saat sürmektedir.

İzmir-Ankara arası 580km olup 9 saat sürmektedir.

Bursa-Ankara arası 400km olup 5 saat sürmektedir.

Adana-Ankara arası 485km olup 7 saat sürmektedir.

Antalya-Ankara arası 540km olup 8 saat sürmektedir.

Ankara’da Ne Yenir?

Ankara, mutfağında kendine özgü birçok ürün barındırır. Sadece Ankara’da yapılabilen, yetiştirilebilen ve tadılabilen Ankara’ya özgü ürünlerden bazıları şu şekildedir:

Ankara Simidi(Kızılay Simidi): Koyu renkli ve bol susamlıdır. Ankara dışında yapabilmek çok zordur. Ankara’ya has lezzetlerden biridir.

Ankara Balı: Ankara arılarının ustalık eseri olan bu bal çok açık renkte olmasıyla ünlüdür. Sadece Atatürk Orman çiftliği tarafından sınırlı miktarda üretilmektedir. Ankara dışında bulmak mümkün değildir.

Ankara Armutu: Şekli elmaya benzer olup koyu yeşil bir renktedir. Bu armudun fidanını Ankara dışında bir yere dikerseniz ağaç armut verir ama asla Ankara’daki tadı vermez. Yine bu üründe Atatürk Orman çiftliğinde sınırlı sayıda üretilerek satışa sunulmaktadır.

Yuva Kavunu: Ankara’nın Yuva beldesinde yetiştirilen bu kavunun özelliği adeta bir top gibi yuvarlak, ince kabuklu ve hoş kokulu olmasıdır.

Ayaş Dutu: Ayaş Dutu’nun büyüklüğü adeta bir insan parmağı kadardır. Bal gibi bir tada sahiptir. Ayaş Dutu’nu yerinde yemelisiniz. Zaman geçtikçe tadını yitirir.

Bu özel lezzetleri tattıktan sonra birde Ankara’nın ünlü yemeklerini yiyebilirsiniz. İşte Ankara’nın geleneksel bazı lezzet ürünleri:

Ankara Tava, Efelek Dolması, Pıtpıt Pilavı, Batak Helvası, Bal Tiridi, Ovmaç çorbası, Sütlaç, Kömbe, Ankara Döneri, Kıkırdaklı Ankara Ketesi…

Ankara’ya geldiğinizde bu lezzetleri tatmadan dönmemenizi öneririz.

Ankara’da Nereye Gidilir?

Ankara’ya geldiğinizde gezebileceğiniz birçok yer vardır. Gerek tarihi mekanlar gerek doğal güzellik mekanları sizlere birçok seçenek sunacaktır. Ayrıca Ankara’nın modern yerleri, cumhuriyetimizin kuruluş izleri, yönetim merkezleri gibi gezilecek daha birçok yeri vardır.

Bununlada sınırlı kalmayarak, parkları, bahçeleri, şehir merkezi, alışveriş merkezleri, pazarları ve eğlence mekanlarıyla da Ankara doyulması zor bir gezi ve tatil yelpazesine sahip.

İşte Ankara’da gezebileceğiniz bazı mekanlar;

Anıtkabir: Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri bulunur.

TBMM binası: Türkiye’nin yönetim merkezidir. önemli kararlar burada alınır.

Parklar ve yeşil alanlar: Atatürk Orman çiftliği, Altınpark, Gençlik Parkı, Abdi İpekçi Parkı, Güven Park, Kurtuluş Parkı, Seymenler Parkı, Botanik Parkı, Kuğulu Park, Harikalar Diyarı: Burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Harikalar Diyarı Avrupa’nın en büyük parkıdır. Göksü Parkı, Köroğlu Parkı, 50. Yıl Parkı, Mavi Göl…

Müzeler: Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi…

Modern Yapılar: Atakule, Kocatepe Camii, Armada…

Üniversiteler: Ankara üniversitesi, Gazi üniversitesi, Hacettepe üniversitesi, Orta Doğu Teknik üniversitesi, Yıldırım Beyazıt üniversitesi…

Bu gibi yerleri gezip gördükten sonra yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir veya eğlenilebilecek bir yerlere gidebilirsiniz. İşte Ankara’da bunları yapabileceğiniz mekanlar neredeyse sayısızdır. Birçok seçeneği bulabileceğiniz mekanlarda canınızın istediği etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş

Ankara’da ihtiyaçlarınızı karşılayıp, güzel vakit geçirebileceğiniz birçok alışveriş merkezi bulunur. İşte Ankara’nın en gözde alışveriş ve yaşam merkezleri:

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Gordion AVM, Cepa AVM, 365 AVM, Ftz AVM, Odc Center AVM, Tepeprime, Arcadium AVM, Minasera AVM, Ankamall AVM, Forum Ankara Outlet, Yonca AVM, Namalan AVM, Mesa Plaza AVM, Carrefoursa, Kızılay AVM, Armada AVM, Antares AVM, Anatolium AVM…

Popüler Mekanlar

Ankara’da yemek yiyebileceğiniz, eğlenebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz birçok mekan mevcuttur. üstün hizmet kalitesinin sizlere sağlanacağı bu mekanlarda rahat edip güzel vakit geçirebilirsiniz. İşte Ankara’da sizlere bu imkanları sağlayacak bazı restoran, bar, gece kulübü ve kafeler;

Restoranlar:

Hd İskender, Şençam Köftecisi, Adana Sofrası, Fevzi Hoca, Mevlana Etli Ekmek Kebap, Dostlar Mantı, Lale Restaurant Mangal Evi, Dayı’nın Yeri, Mantar, 63 Edesa Kebap Restoran, Aşina Restaurant, Eyüpoğlu Restaurant…

Barlar-Gece Kulüpleri:

The North Shield Pub, Yolcu Live, If Performance Hall, Salata Cafe Ristorante Bar, Zeki Bar, Jolly Joker Ankara, Adres Bar, Overall, Twister, Gate 66, Saklıkent, Mey’hane, ütopya Rock Bar, Ankara Blues Bar, Time Off…

Kafeler:

Kirit Cafe, Cafe Jazve, Shisha Cafe Bistro, Mizansen Cafe Bistro, Sela Cafe Restaurant, Lavilla Pasta Cafe, Ankara Palyaço…

Ankara Etkinlikleri

Ankara, metropol olmasının bir getirisi olarak birçok geleneksel, kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat merkezlerinden birisi olan Ankara’da gerçekleştirilen bazı geleneksel etkinlikler şu şekildedir:

Ankara Uluslararası Film Festivali: Geleneksel hale gelmiş bu film festivali Ankara’nın en önemli organizasyonlarından biridir. 1998 yılından bu yana düzenlenen bu festival, belgesel, uzun film ve kısa film yarışmalarını içerir. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yaklaşık 17 dalda ödül sahiplerini bulur.

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali: Tiyatro alanında çok önemli bir şenlik olan Uluslarası Ankara Tiyatro Festivali, 1996 yılından bu yana düzenleniyor ve her yıl daha çok ilgi çekmeyi başarıyor.

Bu festivallerin dışında Ankara’da 1983’ten beri Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve 1996’den beri Ankara Caz Festivali gerçekleştirilmektedir.

Leave a Reply