Antalya, Akdeniz’in batısında bulunan ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan şehrimizdir. Nüfusu bir milyonu aşkın olup yazın tatil sezonunda bu sayının çok üstünde bir nüfusa ulaşılır. İklim koşulları, denizinin güzelliği, plajlarının kalitesi, tatil beldelerinin inanılmaz yapısıyla Antalya tam bir turizm cennetidir. Türkiye’nin ekonomik düzeyi yüksek kesiminin ağırlıklı tercihleri arasında bulunan Antalya ekonomik düzeyi yüksek olmayan kesimlerede tatil imkanı sunuyor. Tarihi yapısı, doğal güzellikleri, eşsiz koy ve plajlarıyla Antalya misafirlerine inanılmaz anlar yaşatıyor. Ayrıca lezzetli mutfağı, kaliteli restoranları sayesinde misafirlerine ulaşırken sunulan birinci sınıf hizmette müşterileri memnun bırakıyor. Tüm bu özellikleriyle Antalya tam bir turizm ve tatil merkezi olma statüsünüde sonuna kadar hak ediyor.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya’ya karayolu, havayolu ve denizyoluyla ulaşım mümkündür.

Antalya Havalimanı’yla havayolu ulaşımı sağlanırken gelişmiş karayolu ağıyla da Antalya’ya ulaşım gerçekleştirilebilir.

Bazı illerin Antalya’ya olan uzaklıkları ve varış süreleri:

  • İstanbul-Antalya arası 725km olup 10 saat sürmektedir.
  • Ankara-Antalya arası 540km olup 8 saat sürmektedir.
  • İzmir-Antalya arası 465km olup 7 saat sürmektedir.
  • Bursa-Antalya arası 560km olup 8 saat sürmektedir.
  • Adana-Antalya arası 565 km olup 9 saat sürmektedir.

Antalya’da Ne Yenir?

Antalya, nefis tatları içinde bulunduran bir mutfağa sahip. Antalya’ya gelenler burada daha önce tatmadıkları yiyecekler tadıp muhteşem anlar yaşayabilirler. Geleneksel yemekleri, tatlıları ve börekleriyle Antalya mutfağı çok zengindir.

İşte Antalya’ya gidipte yenmeden dönülmemesi gereken yöreye has en lezzetli ürünler;

Çorbalar: Göçe çorbası, Kekikli çorba, Yarma Tarhana çorbası

Yemekler: Domates Cilvesi, Burani, Alafaşı, Borana, Piyaz

Börekler: Su Böreği, Tepsi Böreği, Kapama

Tatlılar: Kabak Tatlısı, Kıvrım, Pelize, Kirkitle, Bestel

Antalya’da Nereye Gidilir?

Antalya gelişmiş bir tatil merkezi olması sebebiyle birçok gezilecek ve görülecek mekana ev sahipliği yapıyor. Antalya’ya gidipte görmeden dönülmemesi gereken birkaç yer vardır, buraları mutlaka gezmelisiniz. Kaleiçi, liman, 100. yıl bulvarı, Konyaaltı… Buralar Antalya’da gezilmesi gereken önemli yerlerden sadece birkaçıdır. İşte Antalya’da gidebileceğiniz bazı plajlar, alışveriş merkezleri ve popüler mekanlar:

Sahil ve Plajlar;

Antalya denince akla deniz,kum ve güneş gelir. Yazın çok rağbet gören Antalya’da güzel vakit geçirip, bu ayrılmaz üçlünün tadını çıkarabileceğiniz sayısız mekan vardır. İşte bu mekanlardan bazıları: Konyaaltı Sahili, Lara Plajı, Karpuz Kaldıran Plajı, Adalar Plajı, Marinalar…

Alışveriş;

Antalya birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaparken onların ihtiyaçlarını gidermek için de bir dizi ticari faaliyetle uğraşıyor. Antalya gelişen ticari hayatının bir getirisi olarak birçok alışveriş merkezine sahiptir. İşte Antalya’da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alışveriş ve yaşam merkezleri: Migros Alışveriş Merkezi, Deepo Outlet Center, özdilek Park, Antalya Real AVM…

Popüler Mekanlar;

Antalya, turizmin kalbinin çok canlı attığı bir şehirdir ve misafirlerine birçok eğlence seçeneği sunan bir tatil cennetidir. Bu özelliğine uygun olarak Antalya herbiri birbirinden çekici mekanları misafirlerinin hizmetine sunuyor.

İşte Antalya’daki birbirinden ünlü restoran, bar ve kafeler;

Restoranlar:

Divan Antalya, Alp Paşa Restaurant, Best Western Plus Khan Hotel, Doğan Hotel, Vanilla, Mediterra Art Restaurant… Bu restoranlarda dünyaca ünlü lezzetleri yüksek kaliteyle birleştiren hizmeti bulup keyifli vakitler geçireceksiniz.

Gece Kulüpleri:

Sobe Beach Club, Club Ally, Simurg Temple, The Jolly Joker Saloon, Turkuaz… Antalya’nın bu elit gece kulüplerinde dilediğinizce eğlenebilir, çılgın partilerin bir parçası olabilirsiniz.

Barlar:

Kale Bar, Bar Da Bar, Lobby Bar, Snake Bar, Kalina Bar, Irish Pub… Bu barlarda içkilerinizi yudumlarken doyulmaz sohbetlere katılabilir, gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Antalya Etkinlikleri

Antalya, gelişen bir turizm ve cazibe merkezi olmasının bir getirisi olarak birçok etkinliğin ve festivalin altına imzasını atmaktadır. İşte Antalya’daki geleneksel festivallerden bazıları:

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali: Bu festival Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biri olup ülkemizin en eski ve uzun soluklu film festivalidir. Festivalde birçok dalda ödül sahibine ulaşırken o sene çekilen filmlerin nabzı tutuluyor. Antalya Altın Portakal köklü tarihi ve gelenekselleşmiş yapısı ile festivaller arasındaki yerini sağlamlaştırırken her geçen yıl kendisine olan ilgiyi artırıyor.

Leave a Reply