Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan ve Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirlerinden birisidir. Aydın’ın eski isimlerinden birisi Güzelhisar’dır. Aydın’a neden Güzelhisar dendiğini ünlü bilim insanlarının şu sözleri adeta kanıtlar nitelikte; ”Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer.” Heredot

Dağlarından yağ, ovalarından bal akar. Evliya çelebi

İşte Aydın için söylenen bunca güzel sözden hareketle Aydın’ın ne kadar güzel ve yaşanası bir şehir olduğunu anlayabiliriz. önemli bir tarım ve turizm kenti olan Aydın’ın her mevsimi ayrı bir güzel olsa da turistler Aydın’ı genellikle yaz aylarında tercih etmekte ve tatilini yapmakta. Aydın, sahip olduğu muhteşem doğasını denizin mavisiyle, ince taneli ve yumuşak kumsallarıyla birleştirerek misafirlerine inanılmaz anlar yaşatıyor. Türkiye’nin önde gelen tatil mekanlarına sahip olan Aydın ülke turizminde önemli bir yerde bulunuyor. Aydın’ın önemli tatil mekanları arasında ilk sıralarda gelen Kuşadası, Didim, Nazilli ve Söke çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Sakin şehir hayatı, ulaşım kolaylığı, lezzetli mutfağı, eşsiz sahilleri ve doğasıyla Aydın tatil yapmak isteyenlere bulunmaz fırsatlar sunuyor ve her türden ihtiyacınızı karşılıyor.

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Karayolu:

Aydın ili konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli yolların geçtiği bir yöre olmuştur. Günümüzde de E-24 Aydın-Denizli ve Aydın-İzmir karayolu, yük ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu yollardır. Yapımı tamamlanan Aydın-İzmir otoyolu, üçer şeritleri, viyadükleri ve 3000 metre uzunluğundaki tünelleri ile kara ulaşımında daha kısa, daha güvenli ve hızlı akışı sağlayacak, örnek bir bayındırlık hizmeti sunmaktadır. Otoyol, başta turizm ve ulaştırma olmak üzere, yöre ekonomisine her alanda büyük katkılar sağlamaktadır. Aydın ilinin en önemli turizm potansiyeline sahip olan Kuşadası ilçesini çevredeki il ve ilçelere bağlayan yapımı ve bakımı karayollarının sorumluluğuna giren üç anayol vardır. Bu yollar Kuşadası-Selçuk, Kuşadası-Söke, Kuşadası-Söke ayrımı-Davutlar yollarıdır.

Demiryolu:

Aydın ilini batı-doğu doğrultusunda kat eden demiryolu üzerinde Söke, Germencik, İncirliova, Aydın Merkez, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri bulunmaktadır. Aydın il hudutları dâhilinde toplam demiryolu uzunluğu Söke-Buharkent arası 134,6 km’dir. Bunun 169 adedi serbest hemzemin geçit, kalan 9 adedi bekçili/bariyerli hemzemin geçittir. İl dâhilinde sadece Kuyucak-Horsundu istasyonları arasında 34.20 uzunluğunda bir adet tünel vardır. İzmir-Aydın-Denizli arasında tamamlanan hızlı tren projesi ile demiryolu işletmeciliği daha modern hale gelmiştir.

Denizyolu:

Kuşadası Limanı’ndan denizyolu ulaşımı sağlanmaktadır. Güvercin ada mendireğinin yapılmasıyla korunaklı hale gelmiştir. Limanın rıhtım uzunluğu 971 metre, su derinliği ise 15 metredir. Limanın gemi kabul kapasitesi 6’dir. Kuşadası limanı Türkiye’de denizyolu ile en fazla giriş-çıkış yapılan limandır. Kuşadası ilçesinde ayrıca bir yat limanı mevcut olup, 630 adet yat kapasitesi ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Diğer yat limanı ise 580 deniz, 600 kara kapasiteli olarak Didim ilçesinde bulunmaktadır ve 2009 yılında hizmete açılmıştır. Ege adalarında turistik ring yaparak Efes turu için günü birlik yabancı turist getiren yolcu gemileri, yatlar ve motorların yanı sıra, feribotlarla da Kuşadası-Sisam seferleri devamlı yapılmaktadır.

Havayolu:

Aydın İl Merkez Tepecik Beldesinde, daha önce çıldır isimli, küçük çapta uçak, helikopter iniş ve kalkış işlemleri ile paraşüt eğitimlerinde kullanılan bir Havalimanı bulunmaktadır. Aydın – çıldır (Stool tipi) Havaalanı 1990-1993 arasında tamamlanmıştır. çıldır Havalimanı 2006 yılından itibaren, Askeri bir havalimanı olarak faaliyet göstermektedir. Havaalanı pistinin uzunluğu 1,435 metre olup, bu haliyle yalnızca pervane tipi uçakların iniş -kalkış yapabilmesine müsaittir. İzmir havalimanı 130 km. uzaklıktadır. İle gelen turistler İzmir Adnan Menderes Havaalanından ve küçük çaplı da olsa Selçuk (Stool tipi) Havaalanından yararlanmaktadırlar.

Aydın’da Ne Yenir?’, ‘

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye’nin çeşidi bol ve lezzetli mutfakları arasındadır. Yörenin kendine özgü yemeklerinden bazıları; çorbalardan tarhana çorbası, kulak çorbası; yemeklerden acılı güveç, patlıcan biber kızartma, zeytinyağlı kırlı kızartma, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, patlıcan kavurma, sarmaşık ve kedirgen kavurma, yaprak sarma, etli nohut yahnisi, nohutlu kereviz, etli enginar, arap saçı,ciğer sote, imambayıldı, keşkek, tandır kebap, yuvarlama (sıkma), paşa böreği, cilav(ayran böreği); salatalardan patlıcan-biber teretoru (turşusu), börülce teretoru, turp otu salatası, semizotu salatası, çingene pilavı; tatlılardan ise irmik helvası, zerde, muhallebi, sütlaç, aşure, lokma, pelvize tatlısı, paşa böreği, yuvarlama, ısırganotu böreği sayılabilir. Aydın’a gelirseniz bu lezzetleri tatmadan dönmemenizi öneririz.

Aydın’da Nereye Gidilir?

Aydın, sahip olduğu tarihi doku, doğal güzellik, eğlence yerleri ve tadına doyulmaz iklimiyle adeta gezilmeye, görülmeye ve yaşanmaya doyulmayacak bir şehir. Aydın’a gidipte yapmadan dönmemeniz gereken bazı etkinlikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Didim Apollon tapınağını ve Afrodisias Antik Kenti’ni ziyaret etmeden, Kuşadası Altın Güvercin yarışmasını seyretmeden, Ege yöresinin meşhur ve leziz zeytinyağlı yemeklerinden yemeden, nefis incirinden, üzümlerinden ve şaraplarından tatmadan, narenciye ürünlerinden ve turunç reçelinden almadan, çipura, mercan, kefal ve barbunya gibi enfes balıklarından yemeden, deri giysiler, halı, kilim, mücevherat gibi hatıra eşyaları satan butiklere uğramadan dönmeyin…

Aydın’da gidilebilecek bazı sahiller, alışveriş merkezleri ve popüler mekanları şu şekilde sıralayabiliriz.

Sahil ve Plajlar

Aydın denince akla deniz, kum ve güneş gelir. Yazın çok ilgi gören Aydın kıyılarında güzel vakit geçirip, bu ayrılmaz üçlünün tadını çıkarabileceğiniz sayısız mekan vardır. İşte Aydın’daki plajlar:

Altınkum Plajı ,Miracle Beach Club, Kumkent, Sunrise Beach Club, çukuraltı Halk Plajı, Calender Plaj, Orta Mahalle Halk Plajı, Sürmeli Hotel Plajı…

Alışveriş

Aydın, yazın gelen turistlerle ekonomisi hayli canlanan bir şehirdir. Alışveriş hayatının çok canlı olduğu bu dönemde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz, hayatı takip edebileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazıları şunlardır:

Forum Aydın, Kipa AVM, Gönül AVM, Tespo AVM, Priene Country AVM, Elmalıhome AVM…

Popüler Mekanlar

Aydın, bir tatil ve turizm cenneti olarak misafirlerine gidilecek birçok mekan ve alternatif sunuyor. İşte Aydın’daki ünlü restoranlar, kafeler ve gece kulüplerinden bazıları;

Restoranlar:

İmbat Otel Restoran, Planet Yucca Chinese Restaurant, Hitit Restaurant, Değirmen, Club Pigale, Surtel Restaurant, öz Sedir Pide Kebap Salonu, Yellow Rose Restaurant…

Gece kulübü ve Barlar:

Marbel Hotel, Gramofon Bar, Duck Cafe Bar, Bora Bar, Irish Bar…

Kafeler:

Hayalevi, Gülter Cafe, Han Cafe, Boğaz Cafe, Kahve Bahane, Susurluk Lezzet Evi, Marün Cafe…

Aydın’dan bahsedipte Kuşadası ve Didim’i es geçmek olmazdı. İşte Aydın’ın iki gözbebeği ve tatil cenneti olan Didim ve Kuşadası’yla ilgili genel bilgiler;

Kuşadası:

Aydın’a 71 km uzaklıkta bulunan kentin sınırları, Kuşadası körfezinin doğu ve güneydoğusundaki kıyı ovasıyla, gerisinde kalan alçak yaylayı kaplar. Doğusu ve güneyi dağlarla çevrilidir. Adını önündeki Güvercin Adası’ndan alan ilçe, turizm açısından Türkiye’nin önemli ve gelişmiş merkezlerinden birisidir. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek yarımadası ile sınırlanan Kuşadası; Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır. Yat limanı, çok sayıda plaj, otel, motel, kamping, tatil köyü ve eğlence yerleriyle, özellikle yaz aylarında çok canlı ve renkli bir yaşantı sergiler.

İlçede çıban (Yavansu), Venüs, Güzelçamlı ve Davutlar kaplıcaları, Aslanlı ve Zeus mağaraları, Dilek Yarımadası Milli Parkı ve park içinde yer alan koylar, içmeler; ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yerli ve yabancı turistleri konuk etmektedir. Dilek yarımadasını denizden dolaşmak isterseniz karşınıza Tavşan Adası, Su Adası ve Sandal Adası çıkar.

Kuşadası çağlara göre değişen yerleşimlerden oluşmuştur. İlk yerleşim olan Neopolis, Yılancı Burnu denilen yerde İonyalılar tarafından kurulmuştur. Ortaçağda Pilav Dağı eteklerinde Andız Kulesi denilen alandaki yerleşim, deniz ulaşım güçlükleri nedeni ile bugünkü Kuşadası’nın bulunduğu Skala Nova adlı kente kaymıştır. Milli parkın kuzeydoğusundaki Dilek Tepesi’nin eteğinde, on iki İon kenti birliğinin toplanma yeri olarak bilinen Panionion’un sur sur duvarları ve meclis binasının kalıntıları günümüze ulaşmıştır. Burada, Venediklilerden kalma kaleyi ve hemen bu kalenin 2 km. güneydoğusundaki Anaia kentini gezebilirsiniz.

Pygela antik kenti ise ilçenin kuzeyinde yer alır. Kayalara inşa edilmiş bir Bizans kalesine ev sahipliği yapan Güvercin Adası ile 19. yy. yapısı Küçük Ada Kalesi ise, Osmanlı Devleti’nin korsanlara karşı kullanılan önemli bir deniz savunma merkezi olmuştur. Kuşadası’nı çeviren surlar da Osmanlı Devleti’ne aittir.

Didim:

Merkez ilçeye 123 km. uzaklıktadır. Büyük Menderes delta ovasının güneyinde, Altınkum Plajlarına çok yakın antik Didyma kentinin kenarındadır. Tarihi belgelere göre, Atina Kralı Kadros’un oğlu Neleus önderliğindeki bir grup İon tarafından kuruldu. Yöreye sırası ile Selevkoslar, Bergamalılar ve Romalılar hakim oldu. Kent,; Roma imparatorluğu ikiye bölününce Bizansın elinde kaldı. Selçukluların yöreye egemen olmasından sonra XII. Yüzyılda Menteşeoğulları Beyliği sınırları içinde kalan kent, bu beyliğin başkenti oldu. 1415 yılında Osmanlıların hakimiyetine girdi.

Mayıs 1990’da ilçe ünvanına kavuşan Didim’de turizme yönelik el sanatları oldukça gelişmiştir. Küçükbaş hayvancılık, tarım, kıyı şeridinde her mevsimde balıkçılık yapılabilmektedir. Didim gerek denizinin, plajlarının güzelliği ve gerekse tarihi zenginlikleri nedeniyle yılın her ayı yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 1960’lı yıllarda küçük bir yerleşim merkezi olan ilçe; turizme verilen önemle birlikte büyük bir gelişme ve nüfus artışı göstermiştir. Eski ismi Yenihisar olan ilçe, yöre halkının isteğine uyularak 9 Nisan 1997 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan kararla Didim olarak değiştirilmiştir.Apollon Tapınağı Artemis’in ikiz kardeşi Apollon adına, Brankhid kahinleri için yapılmıştır. Strabona göre; Dünyanın en büyük tapınağı olduğundan çatısı örtülememiştir. Mö 494’te Persler tarafından tahrip edilen, büyük Aleksander, Seleukhoslar, Bergamalılar ve Romalılar zamanında yeniden kurulan ve eklemeler yapılan tapınak antik dünyanın en ünlü kehanet merkeziydi.

Aydın Etkinlikleri

Aydın, birçok kültüre ev sahipliği yapmış, tarihi anlamda önemli şehirlerimizden birisidir. Gerek gelen turistlerle zenginleşen kültürü olsun gerekse kendi halkının renkliliği olsun Aydın birçok yerel ve kültürel etkinliği içinde barındırıyor. İşte Aydın’da yapılan bazı geleneksel etkinlik ve festivaller:

Altın Güvercin Hafif Türk Müziği Şarkı Yarışması, Kuşadası

Rahvan At Yarışı , Söke

Deve Güreşi Şenliği, Buharkent

Deve Güreşi Şenliği, İncirliova

Germencik Kült. Sanat ve Deve Güreşi Fest. , Germencik

Geleneksel Deve Güreşi , Sultanhisar

Deve Güreşi Şenliği, Yenipazar

Deve Güreşi Şenliği , Nazilli

Yağlı Güreş Şenliği , Söke

Turizm Haftası , Çine

Sultanhisar Uluslararası NYSA Kültür ve Sanat Festivali, NYSA Antik Kent, Sultanhisar

3 Mayıs Bahar ve Türkçülük Bayramı , Germencik

Çilek, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali , Sultanbeyli

Kültür ve Bahar Bayramı , Koçarlı

Priene Şenlikleri, Güllübahçe, Söke

Ataeymir Beldesi Kültür ve üzüm Festivali , Ataeymir, Karacasu

Didim Barış Şenliği, Didim

Söke Festivali, Söke

Germencik Kurtuluş Günü ve İncir Festivali , Germencik

Geleneksel Altın İncir Festivali , İncirliova

Köşk Kestane Festivali , Köşk

Deve Güreşi Şenliği, Kuyucak

Leave a Reply