Bozcaada Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olup önemli bir tarihe, turistik mekanlara, doğal güzellik merkezlerine ve kültüre sahiptir. İklimi, adayı sarıp sarmalayan üzüm bağları, Türk ve Rum halkının kaynaşması sonucu ortaya çıkan kültür sentezinin sıcaklığı, iki katlı, cumbalı evleri, tamamı sit alanı olan yerleşim birimleriyle ve her daim esen ipeksi rüzgarlarıyla Bozcaada tadına doyulmaz keyifler yaşatıyor. Şarapla özdeşleşen Bozcaada’da şarap yapmasını bilmeyen yok gibi. Şarap tutkunlarınında özellikle tercih ettiği Bozcaada Türkiye’nin önemli tatil merkezleri arasında yer alıyor ve her geçen yıl bir çekim merkezi olma özelliğini daha da artırıyor. Antik kalıntıları içerisinde barındıran Bozcaada tarihsel süreçtede önemini koruyor. Bozcaada tatil yapmak isteyenleri her açıdan tatmin ediyor.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük adası olup çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Bozcaada’ya ulaşım çanakkale’nin Geyikli beldesinden kalkan arabalı vapurlarla sağlanıyor. Ayrıca adaya çanakkale şehir merkezinden deniz otobüsü seferleride vardır. Ada içindeki ulaşım 15 dakikada bir kalkan dolmuşlarla sağlanır.

Bazı büyük şehirlerimizin çanakkale-Bozcaada’ya olan uzaklıkları ve varış süreleri:

  • İstanbul-çanakkale arası 505km olup 7,5 saat sürmektedir.
  • Ankara-çanakkale arası 660km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-çanakkale arası 320km olup 5,5 saat sürmektedir.
  • Bursa-çanakkale arası 280km olup 4,5 saat sürmektedir.
  • Adana-çanakkale arası 1100km olup 16 saat sürmektedir.
  • Antalya-çanakkale arası 730km olup 12 saat sürmektedir.

Bozcaada’da Ne Yenir?

Bozcaada mutfağındaki en büyük pay sahibi hiç kuşkusuz deniz mahsülleridir. Mevsime göre her çeşit balığı yemenizi tavsiye edebiliriz. Her daim taze olan balıklar adanın ünlü zeytinyağıyla hazırlanan mezelerle ve ünlü şaraplarla inanılmaz bir lezzet içeriyor. Edremit-Ezine bölgesindeki zeytinyağları oldukça kaliteli olup bu zeytinyağlarıyla yapılan mezelerden yememek olmaz. Ayrıca deniz ürünlerinden kalamar, ahtapot, midye ve yine ahtapottan yapılan ada lokumu önerebileceğimiz yemekler. Asma yaprağında sardalya Bozcaada’nın nefis geleneksel lezzetlerinden biridir. Zeytinyağlı yemeklerden ise Ege yöresinin heryerinde rastlayabileceğimiz kabak çiçeği dolması, börülce ve taze fasülye denenebilir. Kuru bakla yemeği, peynirli pide, bademli baklava, sütlü bulgur çorbasıde Bozcaada’nın lezzetli yiyecekleri arasındadır.

Bozcaada’da Nereye Gidilir?

Bozcaada güzel şarapları, meyveleri, mezeleri, yemeklerin yanı sıra, eğlence merkezlerini ve plajları barındıran bir adadır. İşte bu olanakları Bozcaada’da bulabileceğiniz bazı mekanlar.

Sahil ve Plajlar;

Bozcaada’da güneşlenmek, denize girmek istiyorsanız gideceğiniz en iyi mekanlar şunlardır; Ayazma Plajı: Turkuaz renginde denizi ve incecik kumu ilk defa gelenleri şaşırtacak güzellikte bir kumsal burası. Adanın en popüler, dolayısıyla en kalabalık plajı.

Ayazma Plajı’na yaz döneminde düzenli olarak minübüs seferleri yapılıyor. Plajda şemsiye ve şezlong kiralamak mümkün. Ayrıca su sporları adı altında; deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski kiralayan bir yer de bulunuyor.

Plajın en keyifli yanlarından biri tahta sandalyeli, ekose örtülü plaj restoranları. Bu restoranlar özellikle öğle yemekleri için tercih ediliyor. Buralarda içilen bir akşamüstü birasının tadına da doyum olmuyor.

Habbele Plajı: Ayazma’dan sonra tesisi olan ikinci koy Habbele. Denizi hem kumluk hem de taşlıktır. Ayazma’ya göre daha sakindir. Adaya uzun yıllardır gelenlerin tercih ettiği bir koydur. Gün batımına kadar yemek servisi yapan bir plaj-restoranı bulunur. Şezlong ve şemsiye kiralamak mümkündür.

Plaja düzenli olarak minübüs seferleri yapılıyor.

Alışveriş

Bozcaada’da yerel pazarlar, plaj çevresindeki dükkanlar ve mağazalardan hediyelik eşya, gıda ürünleri ve tekstil ürünleri gibi birçok ihtiyacınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Popüler Mekanlar

Bozcaada’da keyifli vakit geçirebileceğiniz bazı eğlence ve yemek mekanları şu şekildedir:

Restoranlar;

3müz Kafe-Restoran: Kafenin profesyonel mutfak şefi Menderes Atasoy, yemeklerde yerel malzemeleri kullanmaya özen gösteriyor.

Balıklama: Bu restoranda liman içinin güzel manzarası dikkat çekiyor.

Gece Kulüpleri; Bozcaada’da gece hayatı çok hareketli değildir.Herhangi bir gece kulübü, disko ya da canlı müzik yapan bir mekan yok. Daha çok akşam yemeği sonrası gidebileceğiniz kafe-barlar mevcut. Hepsinde sakin bir ortam ve kaliteli müzik bulabilirsiniz.

Kafe-Barlar: Dionysos Meyhane

Bozcaada Etkinlikleri

Bozcaada üzüm bağlarıyla ve şaraplarıyla nam salmış bir adadır. Adadaki festival ve etkinliklerde bu yönde ilerlemektedir. Bozcaada’daki bazı geleneksel festival, şenlik ve etkinlikler;

Yerel Lezzetler Festivali: Haziran aylarında düzenlenen festival, profesyonelliği ve katılım çokluğuyla dikkat çekiyor. Kale içine kurulmuş sıra sıra tezgahlarda adalı hanımlar evde yaptıkları yerel lezzetleri misafirlerine sunuyor. Herkesin ne pişireceği önceden belli olup gelen misafirlere adanın her lezzetinden sunuluyor. Bu festival ada halkını kaynaştırırken lezzetli yemekler yapılması açısındanda hanımlar arasında tatlı bir rekabet oluşturuyor.

Bozcaada Şarap Tadım Günleri: Bu etkinlikte adada yapılan en nefis şaraplar misafirlere sunuluyor. Dört gün süren bu etkinlikte müzik dinletileri eşliğinde şarabın tadına varılıyor.

Leave a Reply