Bursa, Türkiye’nin metropollerinden biri olup en çok nüfusa sahip dördüncü şehridir. Türkiye’nin en gelişmiş ekonomilerinden olan Bursa doğası ve tarihiyle de büyük önem taşıyor. Bursa’daki tarihi eserlerin büyük bölümü Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminden izler taşır. Bunun sebebi Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan ilk şehir olmasıdır. Bursa, alışveriş merkezleri, tarihi yerleri, çarşısı ve parklarıyla Marmara Bölgesi’nde İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracatta ikinci sırada yer alır.

Bursa eğitim imkanları açısından da çok gelişmiş bir şehirdir. Şehirde birçok üniversite bulunur, bu üniversiteler;
Uludağ üniversitesi, Bursa Teknik üniversitesi, Bursa Orhangazi üniversitesi, Okan üniversitesi ve Bilgi üniversitesi’dir.
Sağlık hizmetlerinin de üst düzey olduğu Bursa’da birçok hastane ve sağlık kuruluşu hizmet vermektedir.
Bursa sahip olduğu tarihi mekanlar, doğal güzelliklerle de adından söz ettiriyor. Birçok camiye, kiliseye, medrese, müze, park ve bahçeye sahiptir. Aytıca kaplıcalarıda bulunan Bursa hem sağlık hemde tarih turizmi olanakları sunuyor.
Mutfağıda çok ünlü olan Bursa iskernderi, kestane şekeri ve İnegöl köftesiyle de damaklarda müthiş tatlar bırakıyor.
Önemli bir kültür merkezi olan Bursa’da her türlü kültür-sanat etkinliklerini bulmak mümkün.
Bursa’ya geldiğiniz zaman alışveriş merkezlerinden faydalanabilir, parklarını, tarihi yerlerini, muhteşem doğasını, eğitim kurumlarını gezebilir, lezzetli mutfağından tatları yaşayabilirsiniz.

Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Bursa, İstanbul ve İzmir illeri arasında bir köprü gibidir. Bu D-200 Karayoludur. Bursa’da otoyol da mevcuttur. Bursa şehir merkezi’nin kuzeyinde bulunur, iller arası ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmıştır. Şehir içi ulaşım ise BURULAŞ’a aittir. Bursa’da çok sayıda halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksi bulunur. Otobüsler ve Bursaray’da ücretler Bukart adı verilen manyetik kartla sağlanır. 75 dk. içinde Metro-otobüs aktarmalarında ücretlendirmede indirim olur.

Havayolu
Bursa’da hava ulaşımı Bursa Yenişehir Havaalanı aracılığıyla yapılır. Anadoluda bir çok merkeze Ankara aktarmalı sefer düzenlenmektedir. Havaalanı Yenişehir ilçesinde bulunur. Havayolunun şehrin merkezinde bulunmamasının sebebi eskiden askeri amaçla kullanılan yedek hava meydanının sivilleştirilmiş olmasıdır.

Deniz Ulaşımı
İDO aracılığıyla Güzelyalı, Mudanya, Gemlik limanlarından İstanbul’a deniz otobüsü ve feribot ulaşımı yapılır. Ayrıca BURULAŞ yaz aylarında körfez seferleri düzenlemektedir.

Bazı büyük illerin Bursa’ya olan karayolu mesafeleri ve varış süreleri:

İstanbul-Bursa arası 230km olup 3,5 saat sürmektedir.
Ankara-Bursa arası 390km olup 5,5 saat sürmektedir.
İzmir-Bursa arası 330km olup 5 saat sürmektedir.
Adana-Bursa arası 850km olup 12 saat sürmektedir.
Antalya-Bursa arası 560km olup 8,5 saat sürmektedir.

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa mutfağı denince akla çok zengin bir mutfak gelir. özellikle etli yemeklerin başrolde olduğu Bursa mutfağında birşeyden söz etmemek elbette ki olmaz. Oda meşhur Bursa İskenderi’dir. Bursa’ya gelipte ünü Türkiye’nin heryerini sarmış olan meşhur Bursa İskenderi’nden yememek olmaz. Yaprak şekilde kesilmiş etlerini, özel tabağının altına serilmiş pidesini, yanında gelen yoğurdu ve sosunu tatmadan Bursa’dan ayrılmak olmaz. İnegöl Köftesi’ni ve Kestane Şekerini’de unutmamak gerekir. Bursa lezzetleri sadece iskender, kestane şekeri ve inegöl köftesiylede sınırlı değildir, az öncede dediğimiz gibi zengin bir mutfağa sahip olan Bursa’nın diğer ünlü lezzetleri şu şekildedir:

Bursa Kısırı, Ciğer Kebabı, Muradiye çorbası, İncir Dolması, Sakızlı Kebap, çelik Palaz Keki, Bursa Lokumu, Süt Helvası, Hünkar Beğendi…

Bursa’nın bu kadar zengin bir mutfağı olmasının sebebi Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olmasıdır. Osmanlı mutfağının çeşitliliği, lezzeti ve zenginliği Bursa’ya da sirayet etmiştir.

Leave a Reply