Antalya, Kemer-Kumluca arasında yer alan çıralı, her yıl sahiline yuva yapan caretta carettaları ile meşhurdur. Hemen yanı başındaki antik kent Olimpos ile bölgenin tarihi Helenistik döneme kadar uzanmakta, esas kendini meşhur kılan Yanartaş ile mitolojik efsanelerin geçtiği mekân olarak bilinmektedir. Yanartaş’tan sonra portakal bahçeleri ve seraları ile doğal güzelliği çıralı’yı güzel turistik mekanlardan biri haline getiriyor.

Nesli tükenmekte olan caretta caretta deniz kaplumbağaları için Türkiye’de yuvaladıkları önemli kumsal çıralı kumsalıdır. Tekirova ve Kumluca’da insan nüfusu ise bu canlıların neslini tehdit etmekte, çıralı’nın bu alanda önemi artmaktadır.

Khimaira

Olimpos’la birlikte anılan çıralı’yı esas meşhur kılan Yanartaş’tır. Mitolojik efsane Yanartaş’ın çıralı’ya yakın olması, ismini Yanartaş’tan alması bölgenin en önemli özelliğidir. çıralı’nın kuzeybatısında bulunan ve sürekli yanan doğal gaz çıkışları görÜlmeye değerdir. Yanartaş’ın mitolojik efsanesi (Khimaira) tarih sevenlerin dikkatini çekmektedir. İlkçağdan günümüze kadar varlığını sürdüren, Yanartaş dağlarından fışkıran doğal gazlar kendiliğinden ya da tutuşturulma ile yanar, ateşi denizden bile ve hatta gemicilere kılavuz olacak kadar net gözükür.

Khimaira ‘nın mitolojideki tarifinde kuyruğu yılan olan aslanın sırtında keçi bulunmaktadır. Keçi ile yılan Toros Dağlarında bolca bulunan hayvanları, aslan ise ateşin gücünü temsil etmektedir.

Homeros ise Khimaira’yı Bellerophontes efsanesine bağlamıştır. Homeros’un anlatımında ise, Bellerophontes Khimaira’ya saldırmak için Pegasos atına binmiş, kargısının ucuna kurşun koymuş, Khimaira canavarının ağzından çıkan ateş kurşunu eritmiş, bu kurşun canavarı dağlamış ve korkunç yaratık da böylelikle can vermiş.

Doğal gaz çıkışları

Gaz çıkışlarından ilki Yanartaş’ın 525 m kuzeybatısında, çatal Tepe’nin doğusundaki belin altında görülmektedir. İkincisine ise, 335 m rakımda -ki bu yÜkseklik ilkinden 155 m fazla- yer almaktadır. Yedişerli iki sıra halinde 14 ocaktan doğal gaz çıkışı çıralı’nın en ilginç yönünü ortaya koyar. Bu gaz çıkışlarına ek olarak ocakların 30 m aşağısında yan yana üç tane yanar durumda gaz çıkışı daha bulunmaktadır.

İki Yanartaş’ı birden görmek hayli zordur. Birinci Yanartaş için çıralı tarafını kullanmak gerekirken, buradan ikinci Yanartaş’a ulaşımı engelleyen sarp yamaç nedeniyle ikinci Yanartaş için batıdaki Ulupınar-Karadere vadilerinden bölgeye ulaşan patika takip edilmelidir.

Olimpos

Olimpos, Antalya ‘nın batısında, Kemer ile Adrasan arasında yer almaktadır. çıralı, Olimpos’un yakınında bir köy olmakla birlikte Yanartaş sayesinde bilinirliğini artırmıştır. Olympos M.ö. 2. yÜzyılda kurulan bir liman kenti olmakla birlikte varlığını 15. yÜzyıla kadar sÜrdÜrmÜştÜr. Kuruluşu Helenistik döneme rastlamaktadır. Likya Birliği içerisinde de yer alan Olimpos adına sikke (OLYM) dahi bastırılmış, zenginlikler ve sanat eserleri dolu bir yer haline gelmiştir. Hıristiyanlığın erken yayıldığı yerlerden biri olan Olimpos 7. ve onu takip eden yÜzyılda Arap istilasına maruz kalmış, 9 ile 16. yÜzyıllar arasında Ceneviz tacirlerine Üs olmuş, 16. yÜzyılda terk edilen kent, ihtişamını, gÜzelliğini kaybederek harabeye dönmÜş ve o zamandan gÜnÜmÜze dek bu kalıntıları taşımıştır.

Leave a Reply