Datça Muğla’nın ünlü tatil ilçelerinden birisidir ve Bodrum’la beraber Muğla ilinin turizm yükünü çeker. Datça antik kentleri, doğası, eğlence mekanları, sıcak insanları, iklimi ve konumuyla muhteşem bir tatil merkezidir. Datça adını Türkiye’nin dışınada duyurmuştur. özellikle Yunan adalarından çok sayıda turist gelmekte ve Datça’da tatil yapmaktadır. Nüfusu kışın on beş bin olup yaz tatil sezonunda otuz bine kadar çıkmaktadır. Muhteşem koyları, temiz, mavi bayrak sahibi plajları, lezzetli yerel ürünleri, el işçiliğinin ustalık eserleri, iklimi, konumu ve eğlence mekanlarının kalitesiyle Datça insanı kendisine çeken bir tatil yeri.

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Datça’ya havayoluyla direk ulaşım yok fakat Bodrum Havaalanı’na inip oradan Datça’ya karayoluyla gitmek mümkün. Aynı şekilde Dalaman Havaalanı’na inip oradan da karayoluyla Datça’ya varılabiliyor. Karayolu ağı sayesinde birçok şehirden karayoluyla gelmekte mümkün. Datça’ya denizyoluyla ulaşım Rodos ve Sömbeki adalarından kalkan feribot ve deniz otobüsleriyle mümkün oluyor.
Bazı merkezlerin Datça’ya olan uzaklıkları ve varış süreleri;

  • İstanbul-Datça arası 890km olup 13 saat sürmektedir.
  • Ankara-Datça arası 715km olup 11,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Datça arası 340km olup 5 saat sürmektedir.
  • Bursa-Datça arası 660km olup 10 saat sürmektedir.
  • Adana-Datça arası 990km olup 15 saat sürmektedir.
  • Antalya-Datça arası 395km olup 6,5 saat sürmektedir.

Datça’nın şehir merkezine olan uzaklığı 125km olup 2,5 saat sürmektedir.

 

Datça’da Ne Yenir?

Datça mutfağı , hafif ve sulu yöresel yemekleri, Akdeniz’in en lezzetli deniz mahsülleri, mezeleri ve içecekleriyle tatilcilere inanılmaz tatlar yaşatıyor.

Datça’ya gidince yenmeden dönülmemesi gereken, yöreye has ürünleri şöyle sıralayabiliriz; Datça’da ”3B” olarak bilinen balık, badem ve balın en kalitelileri burada bulunur. Bademi dünyaca ünlü olan Datça, ürettiği bademin büyük bir kısmını ihraç ediyor. Balda ise kır çiçeklerinin muhteşem tazeliğini hissediyorsunuz. Ağzınızda akıp giden Datça Bal’ı bal hakkında bildiğiniz herşeyi unutturacak. Datça balıkları çok lezzetli olup genelde sürü balıklarına rastlanmaz. Datça’nın ünlü yerel lezzetleri; Karaville(Salyangoz), dalleme, gışıyak, könger, lokum pilavı, gımgıma, katmer, saraylı, mürdümük çorbası, otlu kol böreği…

Datça’da Nereye Gidilir?

Datça sahip olduğu deniziyle, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle ve sahip olduğu tatil mekanlarıyla tatilcilere birçok seçenek sunuyor. Datça’da deniz,kum ve güneşin tadına sonuna kadar varabilir, antik çağlardan kalma tarihe tanıklık edebilir, kültürel etkinliklere katılabilir ve çeşitli tatil mekanlarında sınırsız eğlence olanaklarına sahip olabilirsiniz. İşte Datça’ya gittiğinizde sizlere iyi vakit geçirme fırsatı sunacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bazı mekanlar;

Sahil ve Plajlar;
Kargı Koyu, Kumluk Plajı, Hastanealtı Plajı, Taşlık Plajı… Datça’nın bu ünlü plajlarında tertemiz denize girerken aynı zamanda güneşlenebilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz.

Alışveriş;
Datça’da alışveriş olanakları gelişmiş biçimdedir. Kış ayları çok hareketli olmasa da yazın gelen turistlerle ekonomi hayatı canlanan Datça birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş olanakları barındırıyor. İşte ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz belli başlı alışveriş mekanları;

Datça’nın Cumartesi pazarı yerli ve yabancı turistler için çok çeşitli ürünler sunuyor. Yunan adalarından gelen turistlerin çoğu Cumartesi pazarına gidip alışveriş yapmakta ve alışverişi canlandırmaktadır. Yöresel lezzetlerin, taze meyvelerin, gıda ürünlerinin bol bulunduğu ayrıca giyim çeşitlerinin bolluğu sayesinde çok rağbet görmektedir. Bu pazarda sizlerde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Datça’nın el işi ustalığı ürünlerini, bal-badem-balık üçlüsünü çevredeki küçük dükkan ve hediyelik eşya marketlerinden alabilirsiniz.

Popüler Mekanlar;
Datça eğlencesi, konaklama imkanları ve mutfağıyla ün salmış mekanlara ev sahipliği yapıyor. İşte Datça’da gidebileceğiniz ve zamanınızı en iyi şekilde geçirebileceğiniz yerler;

Restoranlar: Hüsnü’nün Yeri, Poyraz Pansiyon ve Restaurant, Fevzi’nin Yeri… Bu restoranlarda her türlü deniz ürününü bulabilir, damak tadınıza uygun her yemeği yiyebilirsiniz. Sakin ortamları ve üstün hizmetiyle bu mekanlar sizleri bekliyor.

Gece Kulüpleri: Iskaroz Beach Bar, Bambu Cafebar, Eclipse Bar… Datça’nın ünlü gece hayatı mekanlarından birkaçıdır. İçkilerinizi yudumlarken Datça’nın temiz havasını soluyabilir ve sınır tanımadan eğlenebilirsiniz.

Kafeler: Uğurlu Cafe, Bambu Cafe Bar… Bu kafelerde kahvenizi içebilir, gazetenizi okuyabilir, aileniz ve arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz.

Datça Etkinlikleri

Datça’da tarihe tanıklık edebilir, denizin tadını çıkarabilir, dar sokaklardan yürüyebilir, nefis yemek ve içeceklerden tadabilirsiniz. Tüm bunların yanında da tercihinize göre Datça’da düzenlenen geleneksel kültür ve sanat etkinliklerinin bir parçası olabilirsiniz. İşte Datça’da yapılan birkaç kültür-sanat etkinliği;

Datça Oyuncak ve çocuk Şenliği: Bu etkinlikte çocuklar için düzenlenen oyunlar, verilen hediyeler, yapılan sporlar ön planda. çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine önemi vurgulayan bu organizasyon çocuklara ve ailelerine mutlu anlar yaşatıyor. Onları bilinçli birer birey olma konusunda eğitiyor.

Leave a Reply