Edirne Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir penceresidir. Edirne herşeyden önce bir tarih kentidir. Osmanlı’nın ikinci başkenti olan Edirne eski günlerden izleri hala taşımakta. Medeniyetlerin kalıntılarını bıraktığı Edirne sokakta yürürken bile bir müzedeymişsiniz hissi veriyor. Kentleşmiş alanlarında modernliği bulabilme imkanı varken varoşlara indiğinizde eski Osmanlı sokaklarına rastlayabilir dar sokaklarda tarihi koklayabilirsiniz. En önemli tarihi yapısı Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye bahsettiği Selimiye Camii’dir. Edirne’de birçok yerden kolaylıkla görülebilen Selimiye Camii tüm heybetiyle görenleri şaşkına çeviriyor. Edirne gelişen bir şehir olmakla beraber çevre illerden eğitim için gelen öğrencilerin ağırlıkta olması sebebiylede ekonomisini güçlendiriyor. Günübirlik Edirne’ye gelen turistlerde buradan alışveriş yapabiliyor. Edirne modernliği, tarihi, doğal güzellikleri, nehirleri ve eğlence imkanlarıyla gelenleri kendisine hayran bırakıyor.

Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Edirne’ye havayolu ve deniz yoluyla ulaşım mümkün değildir. Ancak İstanbul’a kadar havayoluyla gelinip, İstanbuldan sonra karayoluyla Edirne’ye ulaşılabilir. Bazı illerin Edirne’ye olan uzaklıkları ve varış süreleri;

  • İstanbul-Edirne arası 240km olup 2,5 saat sürmektedir.
  • Ankara-Edirne arası 685km olup 6,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Edirne arası 795km olup 10,5 saat sürmektedir.
  • Bursa-Edirne arası 465km olup 5,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Edirne arası 1200km olup 13,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Edirne arası 950km olup 12,5 saat sürmektedir.

Edirne’de Ne Yenir?

Edirne’ye gelipte Edirne’nin meşhur tava ciğerinden yememek olmaz. Edirne’nin heryerinde bulabileceğiniz tava ciğeri yanınde eşlik edilen kurutma biber, salata ve ayranıyla yiyenleri kendisine hayran bırakıyor.

Badem Ezmesi: Badem ezmesi de Edirne’nin ciğerinden sonra önde gelen lezzetlerinden. Bademin sade tadını hamurun ve şekerin ahengiyle birleştiren badem ezmesi ağzınızda hafif ve lezzetli bir tat bırakacak.

Mamzana: Patlıcanın ana unsur olduğu bu meze içki sofralarında Edirne’de başköşededir.

Edirne’de Nereye Gidilir?

Edirne, köklü tarihi, doğal güzellikleri, eğlence mekanları, modern halkı ve güzel havasıyla kendisini gezilesi bir şehir haline getiriyor. İşte tüm bu imkanları içinde barındıran Edirne’de gidilmesi gereken yerler:

Alışveriş;

Edirne gelişen ekonomisinin bir getirisi olarak birçok alışveriş merkezine sahiptir. İşte o alışveriş merkezlerinden bazıları:

Margi Outlet, Kipa AVM, Migros, Dünya Spot AVM… Bu alışveriş merkezlerinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Edirne Ulus Pazarı: Edirne’nin Saraçlar Caddesi sonunda Merkez Pazar Yeri’nde kurulan bu pazar kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerle cebinizi yakmayan bir alışveriş sağlıyor.

Popüler Mekanlar;

Restoranlar;

Edirne Ciğercisi Kemal Usta, Sultan Restaurant, Balta Hotel Restaurant… Bu restoranlarda üstün hizmeti görebilir, Edirne’nin yerel ve ünlü lezzetlerini tadabilir ve sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz.

Barlar;

Dinlenti Pub, Barfly, Mega Pub, Vanilya Bar, Pena Cafe Pub… Bu barlarda içkilerinizi yudumlarken, Edirne’nin temiz havasını soluyabilir kışın kapalı yazın açık mekanlarında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Kafeler;

Dinlenti Cafe, London Cafe, Meydan Cafe, Cafe Sera… Edirne’nin bu ünlü kafeleri hoş konumları ve sakin ortamlarıyla sizlere huzurlu anlar yaşatabilir.

Oteller;

Balta Hotel, Hotel Edirne Palace, Saray Hotel…

Edirne Etkinlikleri

Edirne köklü tarihiyle geçmişten günümüze birçok etkinliğin çıkış noktası olmuştur. Bu etkinliklerde tarihi dokuları gözlemleyerek eğlenceli vakitler geçirebilir, kültürel doyuma ulaşabilirsiniz.

İşte Edirne’nin geleneksel etkinlikleri;

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri: Edirne geleneksel etkinlikleri deyince Kırkpınar’dan bahsetmemek olmaz. Her yıl Temmuz aylarına denk gelen dönemlerde gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri birbirinden heybetli pehlivanların er meydanında verdiği mücadeleye tanıklık ediyor. Edirne halkının yoğun ilgisi, gerçekleştirilen etkinlikler halkın kaynaşmasını ve keyifli vakitler geçirmesini sağlıyor. Kırkpınar sadece Edirne il sınırları içine hapsolmuş bir etkinlik değildir. Tüm Türkiye tarafından bilinen milli bir değer haline gelmiştir. UNESCO’nun İnsanlığın somut olmayan kültür mirası listesine girerek 651 yıllık köklü tarihinin ödülünü almıştır diyebiliriz.

Kakava ve Hıdırellez Festivali: Geleneksel olarak Mayıs aylarında düzenlenen bu etkinlikte soğuk ayların bitip sıcak ayların başladığı günlerde halkın dans edip eğlenmesi şeklinde geçer. Ciğer ve faydalı bitki ürünlerinin yendiği bu etkinlikte eğlenceli dakikalar yaşanıyor.

Leave a Reply