Fethiye, Muğla’nın bir ilçesidir ve Muğla ilçeleri arasında en büyüğüdür.

Özellikle turizm açısından çok gelişmiş bir ilçedir. Akdeniz Bölgesi’nin batısında bulunur ve birçok merkeze yakın konumdadır. Coğrafi olarak önemli bir konumda bulunur Fethiye.

Tarihi anlamda da büyük bir öneme sahip olan Fethiye Pers,Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır.

Turizm açısından da önemini vurguladığımız Fethiye’de ölüdeniz denen bir olgu vardır. Gerçekten bahsetmeden olmaz. Kumsalı dillere destandır. Af Kule gibi önemli bir dalış yerine sahiptir. Mağaralara geziler mevcuttur. Yamaç paraşütü gibi aktiviteler yapılabilir. Kelebekler Vadisi gibi eşsiz bir doğal mekana sahiptir. Yelkencilik, kürekçilik ve rafting gibi imkanlarıda Fethiye’de bulabilirsiniz.

Gerek doğal güzellikleri, tarihi dokusu, denizi, kumsalı ve sayısız etkinlikleriyle Fethiye tam bir tatil cennetidir.

Sokakları tarihten izler taşıyan Fethiye, büyülü atmosferi ile insanı görür görmez sarar. Tüm güzelliğini tarihi ile süsleyen Fethiye, onlarca koyu, mükemmel plajı, Ege’nin kokusu ile Akdeniz’in sıcaklığını harmanlayarak ziyaretçilerine tüm benliğini sunar. Masmavi denizini yemyeşil ormanları ile taçlandıran Fethiye’yi görünce insan kendini cennette hisseder.

Sıradan bir tatil yöresi için deniz, kum ve güneş üçgeni yeterli olabilirken Fethiye bu üçgenle yetinmez tarihinden eğlencesine kadar ne kadar farklı ve kendine özgü bir yer olduğunu gösterir, insanın içine sinen güzelliği ile unutulmaz anları tattırır.

Tatil konusunda pek çok alternatifi bünyesinde barındıran Fethiye, ziyaretçisini asla geldiğine pişman etmez. Ege’nin zeytinyağları yanı sıra nefis balık çeşitleri ile damaklara da hitap etmesini bilir.

Haftanın belirli günlerinde kurulan -Fethiye’yi keşfederken mutlaka görmeniz gereken- halk pazarı ile Fethiye’ye özgü hediyeleri ile anılarınızı canlı tutabileceksiniz.

Mavi yolculuk hayranları için -özellikle Göcek ile- unutulmaz anların yaşanmasına olanak sağlayan bu güzide bölgede tereddüt etmeden her gün apayrı ve birbirinden güzel mavilikler keşfedebilirsiniz. Yat tutkunları için (yaz-kış dolup taşan Fethiye Limanı ile) dünyanın en önemli yerlerinden biri olarak dikkat çeken Fethiye, turizm yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu kendine hayran bıraktığı gözlere sunar. Sıradan körfezlerin aksine kapalı bir körfeze sahip olan Fethiye, fırtınalı havalarda sığınılacak en güzel mekândır. Adaları, koyları, körfezleri, yamaçlarında yemyeşil çam ağaçları ile Fethiye, ölmeden evvel görülecek mekânların en başında gelir.

Turizm sezonunda güzide mekân olan Fethiye, kış aylarında başta Seki Yaylası ile önemli kayak merkezlerinden biri haline gelmektedir. Dört mevsim boyunca insandan kendini soğutmayan Fethiye için ne kadar övgü dolu sözler sarf edilse edilsin hepsi yetersiz kalır. Geriye kalan tek bir seçenek var: Fethiye’ye gitmek ve Fethiye’yi Fethiye’de keşfetmek.

Fethiye, ölüdeniz ve Göcek’ten kalkan günübirlik teknelerle çevredeki adaları ve koyları görebilirsiniz. Günübirlik bana yetmez, derseniz küçük boydaki kiralık teknelerden kiralayıp birkaç gün denizde kalabilirsiniz.

Ölüdeniz’den kalkan tekneler Kelebekler Vadisi tarafına; Fethiye’den kalkan tekneler ile de çevrede bulunan koyları ve adaları ziyaret edebilirsiniz. Göcek’ten hareket eden tekneler sayesinde Göcek çevresinde bulunan onlarca koyu görmeniz de mümkün.

Fethiye, yaşamın tüm renklerini barındırır ve her türlü yaşam tarzının bünyesinde toplar. Dünyanın her yerinden ziyaretçileri bulunan Fethiye’de, yerli turist de oldukça fazladır. Ziyaretçilerini kendine hayran bırakan, kendine âşık eden Fethiye, kültür ile tarihi güzel doğasında harmanlamaktadır. Yörük ve yayla kültürü, köy yaşantısı ile de geleneksel yönünü korumaktadır.

Geçmişten izler taşıyan Fethiye, geçmiş tarihlerde de günümüzde de önemli bir yer olarak dikkat çekmektedir. Ziyaretçisini rengârenk hayatı ile ödüllendiren Fethiye, capcanlı ve alabildiğine güzeldir.

Bu güzide yerleşim yeri yalnızca turizm gelirleri ile ayakta kalan yerlerden biri değildir. Başta seracılık olmak üzere zeytincilik, narinciye, hayvancılık, balıkçılık, pamukçuluk yanı sıra anason ve buğday gibi pek çok üretim kolu ile dikkat çeker.

 

Fethiye Etkinlikleri

Maceraperstler için ölüdeniz’de paraşütçülük, paraşüt kesmez derseniz Fethiye’de cip safari; yüzme meraklıları için en temiz sulardan olan Fethiye’den daha uygun bir mekân elbette olamaz. Daha da ötesi olsun diyenler, heyecan meraklıları için Dalaman çayı’nda rafting, savaşçı kişilerin hizmetinde.

Fethiye’de Ne Yenir?

Fethiye önemli bir tatil beldesidir. Birçok turist, ülke içinden misafir Fethiye’yi ziyaret etmektedir.

Fethiye’nin bu ziyaretçileri kendisine bağlamasının birçok nedeni vardır. Denizi, kumsalları, tarihi, kültürüyle insanları kendisine bağlar. Ama birde Fethiye’nin yöresel lezzetleri vardır ziyaretçilerin vazgeçemediği. Zengin bir mutfağa sahiptir Fethiye.

İşte Fethiye’nin yöresel lezzetlerinden bazıları;

Kışlık yemekler: Bulgur, tarhana, salça, nişasta, erişte, sebze kuruları, konserveler, türlü reçeller, pekmez ve çeşitli turşu çeşitleridir. Yaz aylarında hazırlanır kışın tüketilir.

Çorbalar: ölemeç çorbası, Tingil çorbası…

Yumurtalı yemek: Yumurta Bohçası…

Etler, Kümes ve Av hayvanlarından türetilen yemekler: Arapaşı, Et Kapama…

Sebze ve Ot Yemekleri: Bulgurlu Etli Patlıcan, Bulgurlu Domates, Sündürme…

Börekler: Leğen Böreği

Tatlılar: Döndürme

Fethiye’de Nereye Gidilir?

Fethiye’de gezilecek ve görülecek birçok yer vardır. Fethiye birçok tarihi mekana, doğal güzelliğe, bahçelere, denize ve kumsala sahiptir. Bunun yanında modern hayatın yüm olanaklarını Fethiye’de bulabilirsiniz. İşte Fethiye’de bulunursanız görmeniz, gezmeniz ve yaşamanız gereken yerlerden bazıları;

Gezilecek Yerler

Saklıkent, Kayaköy, Patara, 12 Adalar, Dalyan…

Sahil ve Plajlar

Eşsiz bir denize sahip olan Fethiye’de deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz birçok sahil ve plaj vardır. İşte onlardan bazıları:

Ölüdeniz, Kıdrak, Gemiler Koyu, çalış Plajı, Günlüklü, Katrancı Koyu, Oyutepe Koyları, Karadere ve Patara Plajları…

Alışveriş

Fethiye’de ihtiyaçlarınızı karşılayıp, teknolojiyi, modayı takip edip, güzel vakit geçirebileceğiniz birçok alışveriş merkezi vardır. İşte Fethiye’de gidebileceğiniz alışveriş merkezleri:

Genpa AVM, Kipa AVM, Makri AVM, Evkur AVM, Melisa AVM…

Popüler Mekanlar

Gezdikten ve alışverişinizi yaptıktan sonra Fethiye’de yemek yiyebileceğiniz, eğlenip birşeyler içebileceğiniz birçok kaliteli mekan vardır. Sizlere hizmette kusur etmeyecek bazı restoran, kafe ve barlar;

Restoran:

Doruk Restaurant, Harman Restoran, Kale Park Restaurant, Roka Restaurant Guest House, Dreamland Restaurant, Mozaik Bahçe Restaurant…

Barlar:

Deep Blue Bar, Captain’s Pearl Cafe Bar, Car Cemetry Bar, Nil Bar Restaurant, Meri Bar, Havuz Bar, 1905 Bar Pub, Buz Restoran Bar…

Kafeler:

Mod Cafe Lounge, Cafe Bim Bum, Loca Moka, Golden Moon Cafe, Cafe Kanarya…

Nasıl Gidilir?

Fethiye Muğla’nın en büyük ilçesidir ve birçok ulaşım imkanı sunar.

Kente ulaşım yakın illerden denizyoluyla gerçekleştirilebilirken, havayolu ulaşımı Dalaman Havaalanı’yla sağlanıp sonradan karayoluyla Fethiye’ye gidilebilir.

Fethiye’nin Dalaman Havaalanı’na uzaklığı 50km olup 1 saat sürmektedir.

Bazı büyük illerin Fethiye’ye olan karayolu mesafeleri ve varış süreleri;

  • İstanbul-Fethiye arası 805km olup 11,5 saat sürmektedir.
  • Ankara-Fethiye arası 620km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Fethiye arası 340km olup 5 saat sürmektedir.
  • Bursa-Fethiye arası 660km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Fethiye arası 760km olup 12,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Fethiye arası 200km olup 3,5 saat sürmektedir.

Leave a Reply