Dünyaca ünlü yat turizm merkezi olan Göcek, Muğla ili Fethiye ilçesine bağlıdır. Şanını 1980’li yıllardan sonra turizm sayesinde artıran Göcek, bölgedeki önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Göcek, koyları, adaları ve sakinliği ile dikkat çeker.Göcek’in yerleşik nüfusu 4000 olmasına rağmen bu rakam yaz aylarında 7000’in üzerine çıkabilmektedir. Fethiye Körfezi içerisinde kendine yer bulan Göcek, aslında koyu ile birlikte anılır. Etrafını Toros dağları çevirirken, yerleşim yerleri sahil bandında yoğunlaşır. Açık deniz tutkunları, mavi yolculuk sevenler için Göcek, bünyesinde barındırdığı marinalar ile mükemmel bir mola yeridir. Buna ilaveten sağlıktan teknik hizmete her türlü olanağı da ziyaretçilerine sunar. Denizyolu ya da karayolu ile bölgeyi keşfe gelen herkese her türlü olanağı sunan Göcek, mavi yolculuklara çıkmak isteyenler için en iyi hareket noktalarından birisidir. Bu bağlamda Güney Ege ve Akdeniz’in en dikkat çeken çıkış noktasıdır.

Mavi yolculuk Göcek’in en çok yapılan faaliyetlerinden birisidir. Uluslararası sulardan gelen deniz gezginleri için kapalı körfezi ile sakin ve güvenli bir limandır.

Temiz Akdeniz suları , yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet kabul edilen Göcek koyları ve 12 adalar, Göcek’i deniz yolcuları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir.

Tatil amacı ile karayolu ile gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili ve yakın mesafelerdeki birçok plaj ve koyu ile tatilciler için değişik bir alternatiftir.

Göcek Yat Kulübü tarafından düzenlenen yat yarışları bölgeye renk ve popülerlik katmaktadır. Göcek’in misafirlerine sağladığı ulaşım kolaylıkları da onu eşsiz bir tatil beldesi olarak gözler önüne seriyor. Muğla’nın birçok bölgesine kolaylıkla karayolu ulaşımı sağlanırken karadan ulaşılabilen ve rahatlıkla denize girilebilen koyları mevcuttur.

Göcek’in en güzel yönlerinden biriside arabanızla gidebileceğiniz Göcek koyları ve günlük tur tekneleri ile yapılabilecek 12 adalar turlarıdır.

Göcek’in önemli özelliklerinden biride çok sayıda güzel koya sahip olması ve altı tane yat limanına ev sahipliği yapmasıdır. Göcek’te denize girme yeri açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz gibi yatınız varsa onu bırakacak yer konusundada hiç kararsızlığa kapılmayacaksınız.

Bu yat limanları: Belediye Marina, Skopea Marina, Port Göcek, Club Marina, Göcek Village Port, Göcek Exclusive

Göcek Tarihi

Göcek tarihine baktığımızda aydınlanmamış pek çok şey dikkat çeker. Bölgede kazı çalışması yapılmaması da tarihinin nerelere uzandığı hakkında bilgi sahibi olmamamıza neden olmakta. Likya uygarlığının küçük yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir Göcek. O dönemde Telmesos (Fethiye) ile Kaunos (Dalyan) arasında kalmış bir yerleşke olduğu tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. O dönemden kalan antik yapılar ise yok denecek kadar azdır.

Göcek tarihi konusunda net fikirler olmamasına rağmen koylarında ve Fethiye yolu üzerinde yer alan kaya ve anıt mezarlar ile hamamlar görülmektedir. Yine Tersane Adasında antik ve yakın dönemden kalma kalıntılar yer almaktadır. Mitolojide geçen Daşdalos ve Ikarus efsanelerinin Göcek’te geçtiği bölgenin coğrafi konumu ile ilişkilendirilebilir. Göcek’in adalarından olan Kapıdağ yarımadası üzerinde ise Krya, Lisai ve İydai antik kentleri dikkat çekmektedir. Buralarda yer alan pek çok yapı, tarihi kalıntıları ziyaretçilerine sunar.

Göcek adının tarihçesi

Göcek’in eski çağdaki adının Daidala (Daydala) olduğu bilinmektedir. Göcek adının bu yöre ile anılmasını sağlayan unsur ise göçerlerin yerleşik düzene geçmesi ile gerçekleşmiştir. Göcek adının beş olaydan ortaya çıkabileceği varsayılmaktadır. Bu olayları bölge halkından dinlemeniz tavsiye edilir. Göcek adı ile sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada en gözde turizm mekânlarından olmayı başarmış olması gurur vericidir. Geriye sadece ve sadece bu güzide mekânı ziyaret etmek, doğasını, güzelliğini, berrak-mavi denizini görmek düşer.

Göcek Gidilecek Yerler

Göcek, muhteşem koyları, eşsiz iklimi ve tatil turizmine imkan sağlayan her türlü unsuruyla saklı bir tatil cennettir. Göcek eşsiz kumsalları, koyları, limanları, iklimiyle misafirlerine her türlü tatil imkanını sunuyor. İşte Göcek’te denize girebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz bazı mekanlar;

Sahil ve Plajlar

İnlice Plajı: Göcek Belediyesinin işlettiği kafe ve 800 metre uzunluğundaki plajda; araç park alanı, aperatif yiyecek içecek çeşitleri, wc, duş, soyunma kabinleri, şezlong, şemsiye gibi tüm ihtiyaçlarınızı uygun bir fiyata karşılayabilirsiniz. çadırda kalmayı tercih edersiniz yine uygun bir fiyata bu plajın arkasındaki kamping alanına çadır kurabilir ve yazın keyfini sürekli bu güzel kumlu plajda çıkarabilirsiniz.

Günlüklü Koyu: Günlüklü koyu, güneş ışığı geçirmeyen günlük ağaçlarının içinde yemyeşil bir doğa harikasıdır. Göcek – Fethiye karayolundan 1 km içeride olan Günlüklü Koyu kumsalı Günlük (Sığla) ağaçlarıyla kaplıdır. Ağaçların altında çadır kurulabilmektedir.

Alışveriş

Göcek çarşısı içerisinde rahatça dolaşıp alışveriş edebilirsiniz. Kalabalık olmayan sokaklarda sizi alışveriş etmeniz için isteğiniz dışında hiç kimse rahatsız etmeyecektir. Tatil yörelerinde sıkça yaşanan kazıklanma korkusu nu kısa zamanda üzerinizden atacak ve ödediğiniz paranın karşılığını aldığınıza inanarak alışveriş edeceksiniz.

Yerli ve yabancı tanınmış markaların ürünlerini katalog fiyatlarından satın alabileceğiniz modern mağazalar Yeni Göcek Belediye çarşısında ve Turgut özal Caddesi olarak bilinen çarşı içinde yer almakta.

Göcek’te büyük çapta alışveriş merkezi yoktur ama ihtiyaçlarınızı yöredeki küçük esnaflardan veya orta büyüklükteki marketlerden sağlayabilirsiniz. Ayrıca Göcek Fethiye’nin bir beldesi ve ona yakın olmasından dolayı ihtiyaçlarınızı oradan da karşılayabilirsiniz.

Fethiye’de ihtiyaçlarınızı karşılayıp, teknolojiyi, modayı takip edip, güzel vakit geçirebileceğiniz birçok alışveriş merkezi vardır. İşte Fethiye’de gidebileceğiniz alışveriş merkezleri:

Genpa AVM, Kipa AVM, Makri AVM, Evkur AVM, Melisa AVM…

Popüler Mekanlar

Göcek’te denize girip gezdikten sonra yemek yiyip, ailenizle ve arkadaşlarınız vakit geçirebileceğiniz mekanlara gidebilirsiniz. İşte Göcek’te gidebileceğiniz bazı restoran, kafe ve barlar:

Restoran

Can Restaurant, Limon Restaurant, özcan Restaurant..

Barlar

Blue Restaurant Bar, Upper Deck Cafe and Bar…

Kafeler

Barbaros Cafe, Göcek West Cafe Bistro…

Göcek’te Ne Yenir?

Göcek mutfağı, doğal olarak Ege ve Akdeniz mutfağının özelliklerini gösterir. Göcek sofralarının başrolünde deniz ürünleri, zeytinyağı ve zeytinyağlı yemekler vardır.

Mercan, levrek, çipura Göcek denizinden en çok çıkan balık çeşitleridir. Bu balıkların yanısıra ıstakoz, kalamar ve ahtapot da oldukça fazla tüketilir.

Meyve ve sebzenin de Göcek sofralarında önemli bir yeri vardır. özellikle nohut, bamya, fasulye ve karnıkara gibi sebzelerin zeytinyağlıları en sevilen yemekler arasındadır.

Göcek Etkinlikleri

Göcek’te etkinlikler genellikle 12 adaları gezmek ve yat faaliyetlerine katılmak ekseninde gerçekleşir. Fakat Göcek’te geleneksel olarak kültürel faaliyetlerde gerçekleşmektedir.

Bunlardan biriside 1999 yılından itibaren, Göcek Ekin(kültür) ve Gezim(turizm) Derneği’nin katkılarıyla, her 23 Nisan’da, Göcek çocuk Şenliği adı altında düzenlenmektedir.

Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen yat yarışları vardır.

Göcek’e Nasıl Gidilir?

Göcek ulaşımda birçok kolaylığı olan bir tatil beldesidir. Havayolu ulaşımını kullanmak isteyenler Muğla Dalaman Havaalanı’nı kullanarak Dalaman’a gelip oradanda karayoluyle az bir sürede Göcek’e ulaşabilirler.

Göcek’te altı tane yat limanı bulunur. Bu sayedede uluslararası yat gezimi açısından büyük önem arzeder.

Karayolunu kullanmak isteyenler için ise bazı büyük illerimizin Göcek’e olan karayolu mesafeleri ve varış süreleri şu şekildedir:

  • İstanbul-Göcek arası 805km olup 11,5 saat sürmektedir.
  • Ankara-Göcek arası 620km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Göcek arası 340km olup 5 saat sürmektedir.
  • Bursa-Göcek arası 660km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Göcek arası 760km olup 12,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Göcek arası 200km olup 3,5 saat sürmektedir.

Leave a Reply