İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, ekonomik ve kültürel açısından da en gelişmiş şehridir. Ekonomik büyüklük açısından dünya sıralamasında 34. sırada, Avrupa’da ise ilk sıralardadır. İstanbul sahip olduğu boğazla kıtalararası bir şehirdir. Avrupa ve Asya kıtaları arasında bir köprü konumunda olan İstanbul bu özelliğiyle birçok medeniyetin gözbebeği olmuştur. İstanbul üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Boğazla ikiye ayrılan İstanbul Avrupa ve Asya yakası olarak ayrılır.

İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünya’nın en eski şehirlerinden birisidir. İstanbul’da bulunmuş bazı medeniyetler şu şekildedir:
\r\n Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu… İstanbul ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’na 500 yıla yaklaşık bir süre başkentlik yaptı ve hilafetin son merkeziydi.

İstanbul, iklim koşullarıyla da yaşanılası bir şehirdir. Dört mevsimin rahatlıkla yaşanabildiği İstanbul denizellik etkisinin görülebildiği bir şehirdir.

İstanbul ekonomik açıdan da çok önemli bir şehirdir. Gıda, sanayi, endüstri, taşımacılık, tekstil açısından çok gelişmiş olan İstanbul’un Türkiye ekonomisindeki yeri doldurulamaz.

Turizm olanaklarıda çok gelişmiş olan İstanbul’a her sene binlerce turist akın etmektedir. Sahip olduğu boğaz nedeniyle gözde turizm merkezlerindendir. İstanbul’a gelen turistlerin ağırlıklı olarak uyrukları Alman, Rus, Amerikan , İtalyan ve Fransızdır.

İstanbul’un eğitim ve sağlık olanaklarıda çok gelişmiştir. İstanbul’da yedi tane devlet üniversitesi ve yirmiyi aşkın özel üniversite vardır. İstanbul, tarihiyle, doğal güzellik mekanlarıyla, gezilecek ve görülecek yerleriyle, eşsiz iklimiyle, mutfağıyla, sahip olduğu kültürel olanaklarıyla tadına doyulmayacak bir şehir ve çekim merkezidir.

İstanbul, gerçektende ”anlatılmaz yaşanır” düşüncesinin geçerli olduğu bir şehirdir. İstanbul için ne söylense azdır. Bunun yanında İstanbul için söylenmiş birçok güzel söz vardır. İşte ünlü insanların İstanbul’a olan aşklarını satırlara döktüğü bazı sözler:

Ah İstanbul! Beni büyüleyen isimlerden en çok büyüleyeni yine sensin. (Pierre Loti)

Ya ben İstanbul’u fethederim, ya da İstanbul beni… (Fatih Sultan Mehmet)

İstanbul’a sahip olan bütün dünyaya hükmeder. Dünya tek bir devlet olsa idi, taht şehrinin İstanbul olması gerekirdi. (Napolyon Bonapart)

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre bedel (Yahya Kemal)
Ankara’nın en çok İstanbul’a dönüşünü seviyorum(Yahya Kemal)

İstanbul’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a ulaşım karayolu, havayolu ve demiryolu aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Gelişmiş karayolu ağı ve Türkiye’nin en önemli merkezi olması sebebiyle karayolu ulaşımı rahat gerçekleştirilebilen bir ulaşım şeklidir. İstanbul sahip olduğu iki havaalanıyla da havayolu ulaşımı açısından önemli bir merkezdir. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaliman’ı havayolu taşımacılığına imkan sağlıyor. Ayrıca İstanbul’a üçüncü havaalanınında yapılması gündemdedir. Demiryolu ulaşım ağıda çok gelişmiş olan İstanbul bu yönüylede ulaşımda çok önemli bir yere sahip.

Bazı büyük illerimizin İstanbul’a olan karayolu uzaklıkları ve varış süreleri:

 • Ankara-İstanbul arası 450km olup 4,5 saat sürmektedir.
 • İzmir-İstanbul arası 550km olup 8 saat sürmektedir.
 • Bursa-İstanbul arası 230km olup 3,5 saat sürmektedir.
 • Adana-İstanbul arası 940km olup 12 saat sürmektedir.
 • Antalya-İstanbul arası 730km olup 10 saat sürmektedir.

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul mutfağı, dünyanın en ünlü mutfaklarından birisidir. Bu çeşitli mutfağın oluşumunda Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisi büyüktür. ülkenin her bir köşesinden gelen en usta aşçılar İstanbul’da buluşup saray sofrasını zenginleştirmek için çaba göstermişlerdir. İstanbul mutfağının karakteristik özelliği olarak, koyun, kuzu, dana eti ilave edilen sebzeli yemekleri gösterebiliriz.

Ayrıca pilav, börek çeşitleri, zeytinyağlı yemeklerde İstanbul mutfağında önemli yer tutuar.

İstanbul’a gelipte tatmadan dönmemeniz gereken lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Sultanahmet Köftesi, İstanbul Pilavı, çengelköy Salatası, Peynirli Sarıyer Böreği, Pastırmalı Beykoz Yahnisi, İstanbul Bülbülü, Silivri Tatlısı, İstanbul Muhallebisi, Bakla Fava, Geleneksel Türk Kahvesi, Ayran…

İstanbul’da Nereye Gidilir?

İstanbul’da birçok tarihi mekan, doğal güzellik alanı, park, bahçe, müze, camii, modern mekan, alışveriş merkezi, meydan ve eğlence yeri bulunur. Her zevke ve keseye uygun alanları bulabileceğiniz İstanbul’da gidebileceğiniz bazı yerler şu şekildedir:

İstanbul Surları: Bizans’ın çok zor şartlarda belkide mucizeyle alınmasının sebebi olan bu surlar İstanbul’un tarihi çehresini gözler önüne seriyor.

Saraylar;
Dolmabahçe Sarayı: Denizden yer alınıp doldurulması yüzünden adı dolmabahçedir.

Dolmabahçe sarayı hâlâ eski güzelliğini korumaktadır. Geleneksel denizcilik törenlerinin yapıldığı bu koy zamanla bir bataklık hâline geldi. 17. yüzyıl’da doldurulmaya başlanan koy, padişahların dinlenme ve eğlenceleri için düzenlenen bir hasbahçe ye dönüştürüldü. Bu bahçede çeşitli dönemlerde yapılan köşkler ve kasırlar topluluğu, uzun süre Beşiktaş Sahilsarayı adıyla anıldı.

Beylerbeyi Sarayı: azlık bir saray olarak inşaa edilen Beylerbeyi Sarayı, boğazı izleyebilecek bir yere yerleştirilmiştir. Saray, çok büyük olmamakla beraber, güzel işlemeleri ile göz kamaştırır. Sarayın mimarisi, Avrupa mimarisinden çok etkilenmiş olmakla beraber, Osmanlı’ya özgü süslemeler gayet rahat görülebilir. Sarayın içerisi rengarek çinilerle süslenmiş olup içeride Avrupa’dan getirlen mobilyalar ve değerli eşyalar kullanılmıştır. Sarayın tavanlarında ve duvarlarında özellikle gemi resimleri dikkat çeker.

Topkapı Sarayı: Topkapı Sarayı, İstanbul’da yer alan ve dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişidir. Müze kolleksiyonunun en değerli parçaları arasında Muhammed’in hırkası, dişi, ayak izi ve kılıcı sayılabilir. Bu nesneler, Yavuz Sultan Selim döneminde Kahire’den getirlmiştir. Başka bir değerli parça ise dünyaca meşhur Kaşıkçı Elması’dır. Topkapı Hançeri ise müzede sergilenen başka bir değerli eşyadır.

Çırağan Sarayı: İstanbul’un en gözde alanlarından birisi olup genelde önemli tören ve üst kesimden insanların eğlence organizasyonlarını düzenlediği tarihi bir saraydır. çok ünlü el süslemeriyle bezeli olan bu saray tam bir sanat eseridir.

Meydanlar;
İstanbul’un nabzını tutan bu önemli meydanlarda gezebilir, İstanbul’u daha iyi tanıyabilir, alışveriş yapabilir ve farklı hazlar tatabilirsiniz;

Taksim Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, özgürlük Meydanı…

Parklar;
Gülhane Parkı: Padişahın Dolmabaçe Sarayı’na taşınması ile bahçedeki ağaçlar da saraya taşınmıştır. Bu yüzden bahçe, o zamanlar harap bir hâlde idi. 2003 yılında park olarak yeniden düzenlenen bahçe, yeniden eski hâlini alır. Ayrıca parkın Sarayburnu’na doğru olan tarafından, İstanbul’un belki de en güzel manzaralarından biri izlenebilir. Ayrıca parkın tam oratsında Gotlar Sütunu adı verilen bir sütun yer alır.

İstanbul’a gelipte tabi ki vapurla bir boğaz türü yapmadan dönmemenizide öneririz.

Sahil ve Plajlar
İstanbul’da gezilecek ve görülecek yerlerin dışında deniz,kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz alanlarda mevcuttur. İşte İstanbul’da gidebileceğiniz bazı sahil ve plajlar:

Tarabya Plajı, Yörükali Plajı, Elmaskum Plajı, Kartal Halk Plajı, Poyraz Köy Plajı, Seanergy Plajı, Dalia Beach, Süreyya Plajı, çiroz Halk Plajı, Riva Plajı, Büyükçekmece Plajı, Silivri Plajı…

Alışveriş

İstanbul’un kendisi adeta bir alışveriş merkezidir. Aşağı yukarı her semtinde semt pazarlarını, marketleri, bakkalları bulabileceğiniz İstanbul büyük alışveriş merkezlerinede ev sahipliği yapıyor. Ayrıca İstanbul’daki Büyük Kapalı çarşı hem tarihi bir gezi imkanı sunarken hemde sizlere alışveriş fırsatı veriyor. İstanbul’daki tarihi çarşılar Kapalı çarşıyla’da sınırlı değildir. Mahmutpaşa çarşısı ve Mısır çarşısı en önemlilerindendir.

İstanbul’da çok sayıda modern alışveriş merkezide mevcuttur. İstanbul’da kurulan ilk modern alışveriş merkezlerinden bazıları şu şekildedir:

Galleria, Akmerkez, Capitol AVM, Profilo AVM, Cevahir AVM, Metrocity, Kanyon AVM, İstinye Park, Meydan AVM… Bunların dışında faaliyet gösteren ve yeni açılan bazı alışveriş merkezleride vardır bunlar:

Forum İstanbul AVM, 212 İstanbul Power Outlet, Capacity AVM, Carousel AVM, Astoria AVM, Cevahir AVM, Maltepe Park AVM, Town Center, Prestige Mall, Optimum Outlet, Olivium Outlet Center…

İstanbul Etkinlikleri

İstanbul birçok kültürü içinde barındıran, büyük bir şehirdir. Her kesimden insanın bulunduğu İstanbul, tarihinin, konumunun ve modern yaşamının getirileri olarak birçok geleneksel, kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

İşte bir kültür şehri olan İstanbul’da gerçekleştirilen bazı etkinlikler:

 • 6.Uluslararası İstanbul Caz Festivali
 • Uluslararası İstanbul Film Festivali
 • Uluslararası İstanbul Müzik Festivali
 • Geleneksel Kocasinan Yağlı Güreşleri
 • Geleneksel Uluslar Arası Halk Oyunları Festivali
 • Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali
 • Uluslararası Folklor Festivali
 • Uluslararası İstanbul Bienali

Leave a Reply