İzmir Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. önemli bir ticaret, turizm ve liman şehrimizdir. İzmir, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, insanlarının sıcaklığı, yemekleri, içecekleri, eğlence mekanları, iklimi ve muhteşem konumuyla Ege’nin incisi ünvanını fazlasıyla hakediyor. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’ni barındırması ona tarihsel açıdan önemli bir konum kazandırırken eşsiz kordonboyu, plajları ve sahilleri doğal güzellikleri açısındanda İzmir’i zenginleştiriyor. İzmir’in halkıda Türkiye’ye nam salmış durumdadır. İzmir halkının hoşgörüsü, misafirperverliği, sıcakkanlılığı, modernliği dillere destan olmuştur adeta.

Yöresel lezzetleri, mezeleri, deniz mahsülleri, organik meyve ve sebzeleri, alkollü ve alkolsüz içecekleriylede zengin bir mutfağa sahip olan İzmir bu yönüylede önemli bir yere sahip. Birçok eğlence ve tatil mekanına sahip olan İzmir yerli ve yabancı turistlerin odak noktası halindedir. Bu yönüylede ekonomisi çok canlı ve ülke pazarındada önemli bir yere sahiptir. İklimi, hava şartları ve konumuylada Ege Denizi’nin tüm nimetlerinden faydalanan İzmir her yönüyle muhteşem bir şehir olduğunu bir kez daha gösteriyor.

İzmir’e Nasıl Gidilir?’, ‘

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük kentidir ve bu nedenle İzmir’e ulaşım yurdun her bölgesinden sağlanabilir. Sahip olduğu Adnan Menderes Havalimanı’yla birçok şehirden uçuş gerçekleştirebilirken gelişmiş karayolu, trenyolu ağıyla ve sahip olduğu Ege Denizi’ylede deniz ulaşımına imkan sağlıyor.

  • İstanbul – İzmir arası karayolu mesafesi 567km olup araçla yaklaşık 8,5 saat sürmektedir.
  • Bursa – İzmir arası karayolu mesafesi 340km olup araçla 5 saat 10 dakika sürmektedir.
  • Ankara – İzmir arası karayolu mesafesi 587km olup araçla 9 saat 20 dakika sürmektedir.
  • Antalya – İzmir arası karayolu mesafesi 470km olup araçla 7 saat 20 dakika sürmektedir.
  • Adana – İzmir arası karayolu mesafesi 905km olup araçla 13,5 saat sürmektedir.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’in mutfağı denince, yöresel lezzetleriyle birlikte enfes deniz mahsülleri gelir akla. Bunların yanısıra mezeleri, alkollü ve alkolsüz içecekleri, meyveleri, sebzeleriyle de çok zengin bir mutfağa sahiptir.

İzmir’de yöresel lezzetlerden birkaçı: Boyoz, Kumru, Revani, Şevketi Bostan, Lokma, Keşkek, Zeytinyağlı Radika…

İzmir’de yenilmesi gereken deniz mahsülü çeşitleri: Kalamar, Ahtapot, Kılıçbalığı İzmir’in ünlü deniz mahsüllerindendir.

İzmir’de Nereye Gidilir?

İzmir köklü tarihi, doğal güzellikleri, eğlence mekanları ve eşsiz havasıyla kendisini gezilesi bir şehir haline getiriyor. İşte tüm bu eğlence imkanlarını içinde barındıran İzmir’de gidilmesi gereken yerler:

Sahil ve Plajlar;

İzmir denince akla deniz, kum ve güneş gelir. Yazın çok rağbet gören İzmir’de güzel vakit geçirip, bu ayrılmaz üçlünün tadını çıkarabileceğiniz sayısız mekan vardır.

Plajlar:

Çeşme Plajı, çukuraltı Halk Plajı, Klizman – Urla Plajı, çeşmealtı Plajı, Foça ve Akkum Plajları bunlardan sadece birkaçıdır.

Alışveriş;

İzmir bir metropol olması dolayısıyla ekonomik faaliyetler anlamında lokomotif şehirlerimizden birisidir. İzmir’deki alışveriş hayatı çok canlıdır ve İzmir’e gelenler ihtiyaç duydukları herşeyi kolaylıkla edinebilirler. İzmir’de alışveriş ve pazar merkezlerinden bazıları: İzmir Optimum Outlet, Park Bornova Center, Metro Grosmarket gibi büyük AVM’lerde ihtiyacınız olan her çeşit ürünü bulabilir modayı, teknolojiyi ve hayata dair herşeyi takip edebilirsiniz. Şehir merkezi dışında İzmir’in köylerinde tatil beldelerinde kurulan semt pazarları, organik meyve ve sebze pazazları gibi yerlerdede sağlıklı gıda ürünleri bulabilirsiniz. Bununlada kalmayıp yine aynı tatil beldeleri ve köylerde ucuzluk pazarları, ucuz ithal ürünler, ucuz ev eşyaları bulabilir ve kesenizi çok zorlamayacak şekildede alışverişinizi yapabilirsiniz.

Seferihisar Köy Pazarı İzmir’de organik tarım ve el işi tekstil ürünlerini bulabileceğiniz yerlerden sadece bir tanesidir.

Popüler mekanlar

İzmir’de birçok popüler mekana rastlamak mümkün, bunların başında Kordonboyu nefis havasıyla sizleri büyülerken çeşme, Urla gibi yazlık tatil mekanlarıylada birçok seçenek sunuyor. İzmir’de gidilecek popüler mekanlardan bazıları:

Cafe-Barlar;

En Velo Bar: Bu barda her çeşit alkollü içecek bulabilir arkadaş ve dostlarınızla tadına doyulmaz sohbetler edebilirsiniz. Otantik havasıyla insana huzur veren En Velo Bar Alsancak’ta bulunuyor ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor.

Gece Kulüpleri;

Babylon: İzmir deyince Babylon’dan söz etmemek olmaz. Alaçatı’da bulunan Babylon çılgın partileri, mükemmel konumu ve sınırsız eğlence seçenekleriyle gidenleri kendisine hayran bırakıyor.

Restoranlar;

Deniz Restaurant: İsmini aldığı denizden en lezzetli ürünlerini müşterilerine sunan Deniz Restaurant birçok gurme ve müşterisinden tam not almıştır. Enfes bir konuma sahip olan bu restoran alanında Ege’nin birincisidir.

Oteller;

İzmir’de birçok beş yıldızlı otel vardır. Müşterilerine hizmette kusur etmeyen bu otellerden bazıları şu şekildedir:

Hilton İzmir, Crowne Plaza İzmir, Princess Otel İzmir. Dört yıldızlı otellerden bazıları :Ege Palas, Anemon Otel

İzmir Etkinlikleri

İzmir bir metropol olması nedeniyle birçok kültür – sanat etkinliğine ev sahipliği yapmakta ve İzmir halkına keyifli dakikalar sunmakta. Bu etkinliklerden bazıları:

Tiyatro: Bir Garip Orhan Veli,Benimle Delirir Misin?
Fuar – Festival: 3. Alaçatı Ot Festivali. Bu festival Alaçatı’nın doğal kültürel zenginliğini ve zengin ot çeşitliliğini korumak amaçlı ”kim daha fazla ot toplayacak” sloganlı bir festivaldir. İzmir Avrupa Caz Festivali, 17. Yapı Fuarı – TURKEYBUILD İZMİR 2011 gibi etkinliklerde İzmir’de gerçekleşmiştir.
Konser:Yaz sezonu dolayısıyla birçok ünlü sanatçı İzmir’de çeşitli mekanlarda sahne almaktadır.
Sergi: Alaçatı Sanat Günleri: ünlü ressamların eserleri bu kültürel aktivitede yer alıyor.

Leave a Reply