Kapadokya, Anadolu’nun tam ortasında yer alan ünlü bir turizm merkezidir. Nevşehir merkezli olmakla beraber Kırşehir, Aksaray ve Kayseri illerinin bir bölümünü kapsar. Tam bir merkez konumundadır.

Bölgenin üne kavuşmasını sağlayan niteliği ise değişik bir doğa oluşumu olan Peribacalarıdır.

Bölge 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. önemli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Hititler ve Roma İmparatorluğu gibi büyük medeniyetlere kucak açan bölge Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline gelmiştir. Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Tarih boyunca önemli bir kavşak haline gelen Kapadokya İpek Yolu’nun da önemli bir durağı olmuştur.

Kapadokya’nın az öncede bahsettiğimiz gibi gezilmesi ve görülmesi gereken, bir doğa harikası olan Peribacaları vardır. Bu peribacaları aynı bir mantara benzer ve dünyada bu doğal şekilleri görebileceğimiz çok az yer vardır. Zaten bu nadideliğinide UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girerek kanıtlamıştır.

Kapadokya gerek tarihi, gerek bir doğa harikası olan peribacaları ve bölgeye uygun mimari yapısı olan yerleşim birimleriyle gezilesi ve görülesi bir doğal harikadır.

UNESCO’nun kültürel ve tarihsel zenginlikleri sebebiyle korunması gerekli bölgeler arasına aldığı Kapadokya, dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilmektedir. Kapadokya; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir şehirlerinin birleşiminden oluşan bölgedir. Bünyesinde 10 değişik uygarlığa ait 429 tescilli yapı ve 64 sit alanını barındırmaktadır.

Kapadokya’nın oluşuma bakacak olursak; 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın lav ve küllerinin oluşturduğu tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan doğal görüntü, bölgeye kendine has güzelliğini bahşetmiştir.

Avanos, Derinkuyu, Göreme, Uçhisar, Ihlara, Kaymaklı, ürgüp ile çevrili olan bu bölge; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nu görmüş, günümüze kadar güzelliğini taşımıştır.

Peribacaları diyarı olan Kapadokya, şiirsel bir atmosfere sahip doğal güzelliği ile insanları adeta büyüler. Dünyada eşine ender rastlanan kaya oluşumlarının meydana getirdiği gizemli ve mistik atmosfer, bölgenin tarihsel geçmişi ile değerini adeta ikiye katlar. Son yıllarda bölgenin turizm açısından gelişmesi, otantik ve lüks otellerin açılması ve olmazsa olmaz balon turları ile Kapadokya, gezi severlerin gözdesi haline gelmeyi başardı.

Oluşumu coğrafi olaylara bağlı olan Kapadokya’yı eşsiz kılan en önemli özelliği, güzelliğini tarihi ile birleştirmesidir. Peribacaları, tarihi süreçte ev, kilise olarak kullanılmış; fresklerle süslenerek onca medeniyetlerin izlerini günümüze kadar getirmiştir. Paleolitik dönemde insan yerleşimlerinin başladığı tarihi kaynaklardan anlaşılan Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlere kadar uzanıyor. Hititleri, Persler takip ederken bölgeye de Güzel Atlar ülkesi anlamına gelen ve hâlâ kullanılan ‘Kapadokya’ adını vermişlerdir.

M.S. 3. yüzyılda Hıristiyanların bölgeye gelişi Kapadokya’yı eğitim ve düşünce merkezi haline getirmiştir. Sonraki süreçte Romalıların bölgeye hâkim olması, Hıristiyanlar üzerinde baskı kurmaları neticesinde Kapadokya bir diğer güzelliğe, yer altı şehirlerine kavuşmuştur. Bir zamanlar Hıristiyanların sığınağı konumundaki yer altı şehirleri, günümüze kadar ulaşmış ve turistik gezilere gizemli bir hava katmıştır.

Doğal güzelliği ve tarihi geçmişinden sonra bölgenin dillendirilmesini sağlayan başka bir güzelliği de çanak-çömlekçiliği olmuştur. Bunu takip eden üzümleri, şarapları da bölgenin güzelliğini taçlandırmıştır.

Kapadokya’nın bütün doğal güzelliğini en iyi görmenin yolu elbette kuşbakışı ile bölgeyi doyasıya seyretmeye olanak veren balon turlarıdır.

Göreme

Göreme: Nevşehir’e 10 km uzaklıkta yer alan Göreme, Nevşehir-ürgüp-Avanos üçgeni arasındaki etrafı vadilerle çevrili bölgede yer almaktadır. Ortaçağ’da önemli bir Hıristiyanlık merkezi olan Göreme çok sayıda dini yapısı ile dikkat çekiyor.

Ürgüp

Ürgüp: Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan ürgüp, Kapadokya’nın en önemli turizm merkezlerinden. Bünyesinde Bizans dönemine ait önemli yapıları barındırıyor, çevresindeki, yerleşim yerlerindeki ve vadilerdeki kilise ve manastırlarıyla piskoposluk merkezi durumunda olduğu anlaşılmaktadır.

Uçhisar

Uçhisar: Nevşehir’e 7 km uzaklıkta bulunan Uçhisar, bölgenin en yüksek kaya kütlesinin içine ve çevresine oyulmuş olan kilise, manastır ve sayısız kaya evleriyle ünlüdür. Kale adı verilen bu kaya kütlesinin üstüne çıkıldığında, Avanos’a kadar olan bütün vadi ayaklar altında kalmaktadır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi: Aksaray’a 40 km, Nevşehir’e ise 100 km uzaklıkta olan Ihlara Vadisi, Hasandağı’ndan çıkan lavların soğuması ve zemini çökertmesi, Melendiz çayının da bu zeminde kendine yatak oluşturmasıyla ortaya çıkmış eşsiz bir kanyon durumdadır. 14 km uzunluğunda olan ve 150 metreye kadar derinleşen bu kanyonun dik yamaçlarına Hıristiyanlar tarafından çok sayıda kilise ve tünellerle birbirlerine bağlanan yerleşim yeri yapılmıştır.

Avanos

Avanos: Nevşehir’in 18 km doğusunda yer alan Avanos, özellikle çanak-çömlek yapımcılığıyla ünlü bir kasabadır. Burası da Roma zulmünden kaçıp bölgeye yerleşen Hıristiyanların önemli yerleşim yerlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Bölgenin en eski kiliselerinden Yamanlı Kilise Avanos’ta yer almaktadır.

Derinkuyu

Derinkuyu: Nevşehir‘e 30 uzaklıkta yer alan Derinkuyu, yer altı şehri ile ünlüdür. Toplam sekiz kat olan yeraltı şehrinin şu anda sadece beşte birinin gezilebildiği söyleniyor. Yeraltı şehrinin içinde bir de misyoner okulu bulunuyor.

Kaymaklı

Kaymaklı: Nevşehir’e 20 km uzaklıktaki Kaymaklı da yeraltı şehriyle ünlü. Tünelleri dar, alçak ve eğimli olan bu yeraltı şehrinin günümüzde sadece 4 katı gezilebilecek durumda.

Zelve

Zelve: Avanos’a 5 km uzaklıkta kendine yer bulan Zelve, üç vadiden oluşan eski bir yerleşim yeri. Her bir vadide, kilise ve manastırlarla kayadan oyma evler yer almakta.

Paşabağı

Paşabağı: Zelve’ye 1 km uzaklıktaki bu bölge 3-4 başlı peribacalarıyla ünlüdür. Bu çok başlı peribacaları, içlerine oyulan küçük odaları ve bacalarıyla, Hıristiyan keşişlerin inzivaya çekilmek için tercih ettikleri mekânlar olarak dikkat çekiyor.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya adeta bir masal diyarıdır. Görüntüsü ne kadar etkileyiciyse yemekleride o kadar lezzetlidir. 1924 Mübadelesine kadar nüfus ağırlığının Rum olduğu bölgede yemek adetleride o toplumun etkisi altında kalmıştır. Bölgede tüketilen temel gıda maddelerinin başında tahıl ürünleri gelir. Kapadokya’da tamamen doğal olan meyvelerden armut ve elmayı tercih edebilirsiniz.

Cana can katan pekmezlerden tadabilirsiniz. Kulaktan kulağa yayılan ünlü Kapadokya şaraplarını içebilirsiniz. Bulgurlu salyangoz yahnisi yiyebilirsiniz.

Yörenin ünlü kuru fasulyesini yiyebilirsiniz. Sirke, mercimek, çömlekte satılan tereyağı, torba yoğurdu gibi yöreye has ürünleri deneyebilirsiniz.

Kapadokya mutfağının en önemli temel taşı ise tandır ocağıdır.

Tandır çorbası, tandırda pişen etli kuru fasulye, testi kebabı, pide tandır Kapadokya’nın en ünlü lezzetleridir. Kapadokya’ya gelipte bu lezzetleri tatmadan dönmeyin..!

Kapadokya”da Nereye Gidilir?

Kapadokya ünlü peribacalarıyla tüm dünyaya nam salmıştır. önemli bir turizm bölgesidir. Bu eşsiz doğa oluşumuna tanıklık etmek isteyenler bölgeye akın etmektedir. Kapadokya’nın bu kadar ünlü olmasına sebep olacak birçok tarihi ve doğal mekan vardır.

İşte Kapadokya’da gezebileceğiniz doğal ve tarihi mekanlar:

Göreme Vadisi: İçinde bulunan sayısız mağara ve kilisesiyle Kapadokya’nın ünlü yerlerinden birisidir. Kapadokya’nın en büyük kiliselerinden biriside Tokatlı Kilisesidir. Göreme vadisinde Manastırlardan kalma birçok kalıntı vardır.Ihlara Vadisi: Ihlara Vadisi harika bir kanyondadır ve etrafında görülmeye değer mağara kiliseleri ve harika bir manzarası vardır. Melendiz suyu boyunca yürüyüp bölgeye tanıklık edebilirsiniz.

Hacıbektaş Tekkesi: Hacıbektaş Veli’nin tekkesi müzeye çevrilmiştir. Görülmeye değerdir.

Kapadokya’ya gidipte Yeraltı şehri Derinkuyu’yu gezmemek olmaz. Kapadokya’da özellikle ürgüp merkezli peribacaları ve mağaralarla birlikte Derinkuyu yeraltı şehrini görmeden gitmeyiniz.

Alışveriş

Kapadokya’da tarihi ve doğal bir gezintiden sonra dinlenme ve ihtiyaçlarınızı giderme mekanları olarak alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz. İşte Kapadokya’da her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri:

Forum Kapadokya Alışveriş Merkezi, Gülşehir Kapadokya Alışveriş Merkezi…

Popüler Mekanlar

Kapadokya’da yemek yiyip, ailenizle ve arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz birçok yüksek kalitede mekan vardır. İşte bu mekanlardan bazıları:

Restoran

Yaşar Baba Restaurant, Bizim Ev Restaurant, Yemeni Restaurant…

Barlar

Asım’ın Yeri, İpek Kapadokya Türkü Bar…

Kafeler

Dimrit Cafe Restaurant, Zeytin Cafe…

Kapadokya Etkinlikleri

Kapadokya köklü tarihi ve kültürel yapısı sayesinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Yıllar boyu büyük medeniyetlerin uğrak yeri olan Kapadokya hala bu önemini devam ettirir ve canlı bir kültürel yaşama sahiptir.

İşte Kapadokya’da gerçekleştirilen bazı geleneksel aktivite ve festivaller:

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali:

Kapadokya Bisiklet Festivali, 27 Haziran – 1 Temmuz 2012 tarihlerinde düzenlenecek 5 günlük bir bisiklet turudur. Tur ile birlikte gerçekleştirilecek bir çok sosyal etkinlik ile hem bölge halkına bisiklet sevgisini aşılamayı hem de yurdun çeşitli bölgelerinden ve yurtdışından gelen bisikletçilere Kapadokya’nın doğal ve kültürel tanıtımını yapmayı amaçlamaktadır.

2010 ve 2011 yıllarında 2 dağ bisikleti yarışması ve bir bisiklet turundan oluşan, yıl içine yayılmış etkinlikler şeklinde organize edilmiştir.

Kapadokya Kültür ve Turizm Festivali: Bu geleneksel festivalde Kapadokya’nın önemi, yapısı, tarihi, doğal ürünleri ve lezzetleri hatırlanmakta ve tanıtılmaktadır.

Ürgüp Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali: Bu festivalde sanatsal faaliyetler düzenlenirken ürgüp’ün meşhur üzümlerininde bağbozumu gerçekleştiriliyor.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya ulaşım iki şekilde gerçekleştirilebilir. Bu ulaşım şekilleri karayolu ve havayolu olarak göze çarpar. Kapadokya’ya havayolunu kullanarak ulaşmak isterseniz Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Gelişmiş karayolu ağıylada ulaşabilirsiniz.

Bazı büyük illerin Kapadokya’ya olan uzaklıkları ve varış süreleri:

  • İstanbul-Nevşehir arası 725km olup 9 saat sürmektedir.
  • Ankara-Nevşehir arası 280km olup 4,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Nevşehir arası 770km olup 12,5 saat sürmektedir.
  • Bursa-Nevşehir arası 680km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Nevşehir arası 260km olup 3,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Nevşehir arası 530km olup 8,5 saat sürmektedir.

 

Leave a Reply