Manisa, Türkiye’nin Ege Bölgesin’de yer alan bir şehirdir. Nüfus açısından İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin ikinci büyük ilidir. Manisa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ağırlıklı olarak eski Yunan Antik kentleri kalıntılarını barındıran Manisa, Lidya’nın başkentliğini yapmış Sard’ıda içinde bulundurur. Hitit, Lidya, Roma ve Osmanlı gibi uygarlık ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Manisa tarihsel manada önemli şehirlerimizden birisidir.

Manisa doğasıyla da misafirlerini doyum noktasına ulaştırırken onu bu konuda cezbedici kılan özellikleri; birçok yüksek dağlara, doğal milli parklara ve eski volkanik dağların bir kalıntısı olan peri bacalarına sahip olmasıdır.

Ekonomik anlamda da Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden olan Manisa ihracatta yedinci sıradadır. Dokumacılık, gıda, dericilik ve tarım konusunda başı çeken illerden biri olan Manisa bu sektörlerin en nadide ürünlerini misafirlerine sunuyor.

Eğitim olanakları gelişmekte olan Manisa’da Celal Bayar üniversitesi bulunmaktadır.

Manisa’nın kültürel anlamda ünü tüm Türkiye’ye yayılmış birkaç değeri vardır. Bunlardan birisi çevreyi koruma adına hayatını ortaya koymuş olan Manisa Tarzanı adıyla bilinen Ahmet Bedevi’dir. çevre için birçok faaliyette bulunmuş olan Manisa Tarzanı kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Manisa’dan bahsedince Mesir Macunu’ndan söz etmemek olmazdı tabi. Kanuni Sultan SÜleyman’ın annesi Manisa’da hasta yatarken bir türlü tedavi edilemez ve 41 çeşit baharatın karışımından yapılan bu macun ile şifa bulur. Padişah’ta bu olayı kutlamak amacıyla macunu halka dağıtır. Bu olay gelenekselleşerek Mesir Festivali olarak kutlanmaya başlar. Mesir Macunu Şenliği 472 yıldır Manisa’da kutlanmaktadır. Manisa’nın Türkiye çapında ün yapmış başka ürünleride vardır.

Bunlardan bazıları: Sultaniye üzümü, Kırkağaç, Akhisar Zeytini, Salihli Kirazı…

Manisa, tarihi, doğası, mesir macunu, yöresel lezzetleri, sıcak insanları ve gÜzel iklimiyle gezilmeye değer şehirlerimiz arasında yerini sağlamlaştırıyor.

Manisa’ya Nasıl Gidilir?

Manisa’ya ulaşım ağırlıklı olarak karayoluyla gerçekleşsede demiryoluda alternatif ulaşım şekillerindendir. HenÜz bir havaalanı bulunmayan Manisa’ya en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı’dır.

Bazı bÜyÜk şehirlerimizin Manisa’ya olan karayolu uzaklıkları ve varış sÜreleri:

İstanbul-Manisa arası 530km olup 7,5 saat sÜrmektedir.

Ankara-Manisa arası 560km olup 9 saat sÜrmektedir.

İzmir-Manisa arası 40km olup 40 dakika sÜrmektedir.

Bursa-Manisa arası 300km olup 4,5 saat sÜrmektedir.

Adana-Manisa arası 880km olup 13 saat sÜrmektedir.

Antalya-Manisa arası 435km olup 7,5 saat sÜrmektedir.

Manisa’da Ne Yenir?

Manisa, sahip olduğu yöresel lezzetleri ve aldığı göçlerle mutfağına giren yemek çeşitleriyle TÜrk mutfakları arasında yemek zenginliğine sahip olan şehirlerimizden birisidir. Manisa özellikle meyve ve sebze çeşitliliğinin yanısıra, malzemeleri çok taze tÜketebilme imkanınıda misafirlerine sunuyor. Manisa karma bir yemek kÜltÜrÜne sahip olup TÜrk mutfağında yer alan belli başlı herçeşit yemeği içinde barındırır. İşte Manisa’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken yörenin geleneksel yemekleri:

Manisa Kebabı, Odun köftesi, Simit ekmeği, Ekmek dolması, Nohutlu Mantı, BörÜlce Tarator, Alaşehir kapaması, Şevket-i bostan, Yaprak sarması, Sinkonta, Mantar Tatlısı, Höşmerim, Kula gÜveci, Kabaklı pide, Su böreği, Kula şekerli pidesi.

Manisa’da Nereye Gidilir?

Manisa’da gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekan ve doğal gÜzellik alanı vardır. Manisa hem damak hemde göz zevkinize hitap edecek bir şehirdir. Merkezde ve ilçelerde sayısız tarihi eser bulunduran Manisa, Mimar Sinan’ın Ege Bölgesindeki tek eseri olan Muradiye Camiisi ve KÜlliyesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Mesir macunu dağıtımı yapılan tarihi Sultan Camiisi ve KÜlliyesi’de şehir merkezinde gezilmesi gereken tarihi eserler arasında yer alıyor. Şehir merkezindeki Bereket Tanrıçası Kibele, Ağlayan Kaya, Yeni Han, Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Manisa Kalesi ise Manisa’yı yakından tanımak isteyenlere önerebileceğimiz yerler.

Manisa’nın yemyeşil görÜnÜmÜnde bÜyÜk emeği olan ”Manisa Tarzanı” olarak bilinen Ahmet Bedevi’nin gözÜnden Manisa’yı görmek isteyenler onun yaşadığı yer olan Manisa Spil Dağı eteklerindeki kulÜbesine gidebilir. Lidya’nın başkenti olan Sard Antik Kenti’ni de gezmek isteyenler bu imkana sahip olabiliyor.

Manisa’yı keşfe çıkanlara, doğal ve tarihi güzellikleri gezdikten sonra, dinlenmek için bir Manisa kebapçısına oturmaları, ÜzÜm şırası eşliğinde odun ateşinde pişen köftelerin tadına bakmaları önerilir.

Yenilen yemek Üzerine tarihi Yeni Han’a özgü ”Cilveli Kahve”, Ayn-ı Ali Türbesi bitişiğinde yer alan Ayn-ı Ali çay Bahçesi’nde de ”Sultan çayı” Manisa’ya gelenlere tavsiye edilebilecek içecekler arasında yer alıyor.

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Manisa’da ihtiyaçlarınızı karşılayıp, gönlünüzce eğlenip yemek yiyebileceğiniz mekanlarda mevcut.

Alışveriş

Manisa’da tarihi yerleri gezdikten sonra ihtiyaçlarınızı karşılamak için şehrin renkli alışveriş hayatına dalabilirsiniz. İşte Manisa’da gidebileceğiniz belli başlı alışveriş merkezleri:

Kipa AVM, Yıldız AVM…

Popüler Mekanlar

Manisa’da tatil yaparken, tarihi mekanları gezdikten sonra dinlenecek restoran, kafe veya bar bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. İşte Manisa’nın ÜnlÜ restoran, bar ve kafeleri

Restoranlar:

Burger King Manisa, Hakiki Mersin Tantuni DÜnyası, Döner Le Pizza, Bur King Pizza, Gediz Kebap, My Cadde Döner Restaurant, GÜlcemal Kebap Salonu…

Gece Kulüpleri ve Barlar:

Hotel BÜyÜk Saruhan, Biralem Cafe Bar, Ves Cafe…

Kafeler:

Ufuk C R, Taş Mektep, Kahve Diyarı, Cafe Club…

Manisa Etkinlikleri

Manisa, TÜrkiye’nin birçok bölgesinden aldığı göçler sebebiyle çok hareketli ve zengin bir kÜltÜrel hayata sahiptir. Bu zengin kÜltÜrel hayatın bir getirisi olarakta birçok festival ve şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. İşte Manisa’da gerçekleşen bazı geleneksel festival ve etkinlikler:

  • Cirit Festivali
  • Karaelmas KÜltÜr Ve Sanat Festivali
  • Kıranköy Uçurtma Şenliği
  • KÜltÜr Şenlikleri
  • Manisa Mesir Festivali
  • Manisa Tarzanı çevre GÜnleri Festivali
  • Mesir, Sanayi Ve Ticaret Fuarı
  • Uluslararası Turgutlu KÜltÜr Sanat Ve Bağbozumu Şenlikleri
  • Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri

Leave a Reply