Mardin, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan şehirlerinden birisidir. Suriye ile sınırı vardır. Mimari, tarihi ve görsel açıdan muhteşem bir tarih turizmi şehri olan Mardin Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Farklı dini inanışların bir getirisi olarak birçok cami, türbe, kilise ve manastıra sahiptir. Mardin İpek Yolu üzerinde olduğundan dolayı beş tane han ve kervansaraya sahiptir. Mardin’de gezilecek birçok tarihi yer vardır. Kilise, camii ve manastırlar dışında Mardin’in en ünlü yapısı olan Mardin Evleri görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bir tepe üstüne ardarda dizilen az pencereli ve geometrik yapılarıyla hayranlık uyandıran bu evler Mardin’le adı özdeşleşmiş yerlerdendir. Bunun yanısıra Mardin’de birçok tarihi kale bulunur. Eski uygarlıkların kalıntıları olan bu kaleler Mardin’de görmeniz gereken çok yer olduğunu gösteriyor. Mardin, mutfağı, tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle gelenlere her türlü hazı yaşatıyor.

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Mardin’e Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinden D-400 karayolu ile ulaşılabilir. Şanlıurfa ve Şırnak’tan bu yolla ulaşılabilir. Sahip olduğu Mardin Havaalanı sayesindede TÜrkiye içi tarifeli uçak seferleri dÜzenlenmektedir.

Bazı illerimizin Mardin’e olan karayolu mesafeleri ve varış sÜreleri:

  • İstanbul-Mardin arası 1500km olup 18 saat sürmektedir.
  • Ankara-Mardin arası 1000km olup 13 saat sürmektedir.
  • İzmir-Mardin arası 1500km olup 20 saat sürmektedir.
  • Bursa-Mardin arası 1400km olup 18 saat sürmektedir.
  • Adana-Mardin arası 550km olup 6,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Mardin arası 1100km olup 15,5 saat sürmektedir.

 

Mardin’de Ne Yenir?

Mardin, birçok kültüre ev sahipliği yapması ve önemli ticaret yolları üzerinde yer almasından dolayı yemek kÜltÜrÜ zenginleşmiş ve gelişmiştir. Mardin mutfağının genel özellikleri arasında bol baharatlı ve yağlı beslenme özelliği görÜlÜr. Et ve sÜt ÜrÜnlerine hemen her yemekte rastlanır. Sebzelerin yemeklerdeki yeri oldukça azdır.

Mardin’in ünlü lezzetlerinden birkaçı şu şekildedir:

Lebeniye çorbası, un çorbası, kelle paça, çorten, kibbe, etli ekmek, Mardin çiğ köftesi, fikriye, alluciye, dobo, kinneberli pilavı, şehriyeli bulgur pilavı, ciğer pilavı, sembÜsek, cevizli börek…

Mardin’e geldiğinizde bu lezzetlerden birkaçını tatmadan dönmeyiniz.

Mardin’de Nereye Gidilir?

Mardin, sahip olduğu köklÜ tarihle tarihi gezi yapmak isteyenlere sınırsız imkanlar tanıyor. Şehirdeki kervansaraylar, camiler, kiliseler, Mardin evleri gezilecek yerler arasındadır. İşte Mardin’de gezebileceğiniz bazı mekanlar ve tarihi yapılar;

MÜzeler: Mardin MÜzesi, Sakıp Sabancı Mardin Kent MÜzesi

Manastır ve kiliseler: Mor Behnam Kilisesi, Meryemana Kilisesi, Mor Efrem Manastırı, Surp Kevork Kilisesi, Deyrulumur Manastırı…

Kaleler: Mardin Kalesi, Kız Kalesi, Erdemeşt Kalesi, Arur Kalesi…

Camii ve medreseler: Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, EminÜddin Medresesi, Harzem Medresesi…

Mardin’de bu tarihi mekanları gezdikten sonra ihtiyaçlarınızı karşılamak için alışveriş yapabilir, yemek yiyebilir ve eğlenebilirsiniz.

Alışveriş

Mardin’in eşsiz tarihi mekanlarını gezdikten sonra kendinizi alışverişe verebilir ve hertÜrlÜ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İşte

Mardin’de alışveriş yapabileceğiniz bazı merkezler:

Saymar AVM, Emirgan AVM, Zergan AVM…

Popüler Mekanlar

Mardin, bir tarih kenti olarak dikkat çekerken tarihi gezilerinizden arda kalan zamanlarda yemek yiyip, eğlenebileceğiniz mekanlarıda barındırıyor.

İşte bu mekanlardan bazıları;

Restoranlar:

Cercis Murat Konağı, MÜnir Usta, Dostlar Urfa Sofrası, Kaburgacı Selim Amca, Bilem Restaurant, çağ Et Lokantası, Babil Sofrası, Sadık KÜnefe…

Gece Kulüpleri ve Barlar:

Abbara TÜrkÜ Bar…

Kafeler:

Kahve Diyarı, Palladium Mardin Cafe, Balkon Cafe, Tatlıcıoğlu Safir Cafe, Siyah Beyaz Cafe, Cafe Era…

Mardin Etkinlikleri

Mardin köklÜ tarihi, kÜltÜrel yapısı ve birbiriyle yÜzyıllardır yaşayan farklı kesimlerden insanlarıyla tam bir mozaik görÜnÜmÜndedir. İşte Mardin’in bu gelişmiş kÜltÜrel yapısını yansıtan ve bunun bir sonucu olarak kentte faaliyet gösteren bazı geleneksel festival ve şenlikler şu şekildedir:

Mardin Kiraz Festivali: Mardin’in önemli ÜrÜnlerinden biri olan kirazın tanıtım ve tadım şenliğidir. Amacı halkı kaynaştırmak, kÜltÜrel etkinlikler oluşturmak, yöreyi tanıtmak ve kirazın kalitesini korumaktır.

SİNEMARDİN ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ:

2006 yılında Mardin Belediyesi’nin himayesinde yerel inisiyatif olarak başlayan SineMardin Film Festivali, ana çatısı senaryo olan TÜrkiye’deki tek film festivali. Temel amacı, Senaryo Yazarları Derneği ile (SENDER) beraber gerçekleştirilen konferans ve senaryo atölyeleriyle Mardin’de senaryo Üretimini özendirmek. Ayrıca Mardin Belediyesi’ne ait dÜğÜn salonu Sinema Salonu’na çevrilerek Mardin halkının sinema ile tanışıp kaynaşması sağlandı.Mardin Belediyesi’nin katkılarıyla Mardin’e kazandırılan 100 koltuk kapasiteli Sinema Salonu’nda halka yönelik film gösterimleri halen devam etmektedir.

Leave a Reply