Muğla, Ege Bölgesi’nde bulunan, Türkiye’nin önemli endüstri, tarım ve turizm merkezlerinden birisi olan şehirdir. Muğla özellikle yaz turizmi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri sayesinde ününü dünyaya duyuran Muğla, Türkiye turizminin lokomotif şehirlerinden birisidir. Sahip olduğu tarihsel kalıntılar, eski çağlardan kalma Yunan antik kentleri sayesinde de tarihi dokuyu içinde barındıran bir şehirdir. önemli limanları ve havaalanları sayesinde ticarete ve turizme büyük katkı yapan Muğla yaz sezonlarında 2,5 milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Sahip olduğu doğal güzellikler, muhteşem plajlar, parklar, bahçeler, eğlence mekanları, koylar, limanlar ve mutfağıyla Muğla muhteşem bir tatil şehridir.

Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Muğla’ya ulaşım hava, kara ve denizyoluyla sağlanabilir. Gelişmiş karayolu ağıyla otoyollardan Muğla’ya ulaşım mümkünken sahip olduğu iki havaalanıyla da havayolu ulaşımına imkan tanıyor. Milas-Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı Muğla’nın sahip olduğu havaalanlarıdır. Bazı illeri Muğla’ya olan karayolu uzaklıkları ve varış süreleri:

  • İstanbul-Muğla arası 760km olup 11 saat sürmektedir.
  • Ankara- Muğla arası 600km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Muğla arası 210km olup 3 saat sürmektedir.
  • Bursa-Muğla arası 535km olup 7,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Muğla arası 870km olup 13 saat sürmektedir.
  • Antalya-Muğla arası 320km olup 5,5 saat sürmektedir.

 

Muğla’da Ne Yenir?

Muğla mutfağı Türk ve Akdeniz mutfakları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Birçok yöresel lezzeti bulunan Muğla’nın çok ünlü yemekleri vardır. İşte Muğla’nın gelipte yemeden dönülmemesi gereken lezzetleri:

Çökertme Kebabı, Hindiba, Şevket-i Bostan, Dülger Balığı Mantısı, Arapsaçı Kavurması, Kapari Filizi, Damat Tatlısı, Milas Köftesi, Taratorlu Börülce Salatası, Zeytinyağlı Kabakçiçeği Dolması, Tavuklu çökerme, Turpotu Salatası, Mantar Dolması, Limonlu Yaprak Sarması, Patlıcanlı Börek, Tarhana, Yari Yardan Ayırmayan, Marmaris Pilavı, Börülceli Muğla Pilavı…

Leave a Reply