Karabük’ün en büyük ilçesi olan Safranbolu sahip olduğu tarihi Safranbolu Evleri’yle Türk toplumunun 18. ve 19. yy’daki yaşantısını en ince ayrıntısına kadar ortaya koyuyor. Safranbolu birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Safranbolu Evleri Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Safranbolu’da gezilecek yerler sadece Safranbolu Evleri’yle sınırlı değildir. Cinci Hanı ve Hamam’ı, Köprülü Mehmet Paşa Camii Safranbolu’da gidilebilecek tarihi yerlerden sadece birkaçıdır. Safranbolu Evleri genelde iki yada Üç katlı altı veya sekiz odalı, cumbalı ve her odasında fazla sayıda penceresi olan tipte evlerdir. Evlerde ki ahşapların göz dolduran işçiliği ve taşların ustalıkla kullanımı Safranbolu Evleri’nin benzersizliğini gözler önÜne seren bir kanıt adeta. Safranbolu’nun doğal güzellikleri o kadar çoktur ki bu gÜzelliklerinden herhangi birisini alıp başka bir şehire koysanız o şehri bir anda ön plana çıkarabilir. Safranbolu’ya ismini veren Safran bitkisi bu ilçede yetişmektedir ve nadir bulunan bir bitkidir. Safranbolu’nun önemli yiyecekleri arasında çavuş üzümü ve Safranbolu Lokumu vardır. Tüm bu yanlarıyla Safranbolu, kendisini gezmeye gelenlere tarihiyle, doğal gÜzellikleriyle, kültürüyle, yiyecekleriyle ve iklimiyle unutulmaz anlar yaşatıyor.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu; Batı Karadeniz Bölgesinde; bağlı bulunduğu Karabük iline 10km, Ankara’ya 240 km ve İstanbul’a 406 km uzaklıktadır.

Karayolu: Safranbolu’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkün. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 80 km sonra KarabÜk’e varılıyor. İlçenin kuzey yönünde Bartın ili ile ve doğu yönÜnde Kastamonu ili ile bağlantısı bulunuyor.

Ankara ve İstanbul ile bağlı bulunduğu karayolunun büyük bir bölümü otoban olup, normal süratle Safranbolu Ankara arası 2,5 saatte, Safranbolu İstanbul arası ise 5 saatte katedilmekte.

Demiryolu: Karabük il merkezine kadar demiryolu ile ulaşım mümkün. Karabük – Zonguldak arası ulaşım için demiryolu ulaşımı tercih edilebilir.

Denizyolu: Denize en yakın bağlantıları ise 91 km ile turistik İnkumu, 97 km ile yine turistik Amasra’dır.

Havayolu: En yakın havalimanı Ankara Esenboğa’dır (240 km)

 

Safranbolu’da Ne Yenir?

Safranbolu, evleriyle tatilcileri kendisine hayran bırakırken zengin mutfağıylada misafirlerine lezzetli yiyecekler sunuyor. İşte Safranbolu’nun tadılması gereken lezzetleri; Safranbolu’da tarihi evlerin restorasyonu sonucunda oluşturulmuş birçok yeme-içme mekanı vardır. Akşamları çarşı’da yoğunlaşan eğlence mekanlarında canlı müzik eşliğinde aileniz ve dostlarınızla yemeklerinizi yerken eğlenebilirsiniz. Gözleme, kuyu kebabı, su böreği, ev baklavası, yayım makarnası tadılması gereken Safranbolu yöresel lezzetlerinden birkaçıdır. Ayrıca her zaman taze olarak satılan fındıklı, şamfıstıklı, gÜllÜ ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu Lokumu en az Safranbolu Evleri kadar ünlüdür.

Safranbolu’da Nereye Gidilir?

Safranbolu, sahip olduğu tarihi dokusu, konumu, turistik mekanları, restoran ve kafeleriyle görÜlmeye değer bir turizm merkezidir. Safranbolu’da gezebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, eğlenebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bazı mekanlar;

Restoranlar;

Zalifre Otel, çevrik Köprü Restaurant, Taşev, Havuzlu Köşk Et Lokantası…Bu restoranlarda Safranbolu’nun yöresel lezzetlerini bulabilir yada Türk mutfağından istediğiniz yemekleri söyleyebilirsiniz. AlkollÜ ve AlkolsÜz içecekleri de bulabileceğiniz bu restoranlar aileniz ve arkadaşlarınızla gÜzel bir akşam yemeği geçirmeniz için iyi bir fırsat.

Barlar;

Arasna Cafe-Bar, Hangar Disko, TÜrkÜ Bar…Bu barlarda içkileriniz yudumlarken huzurlu bir ortamda sohbet edebilir ve mÜzik dinleyebilirsiniz.

Kafeler;

Arasta Kahvesi(Boncuk Cafe),Safrantat,Meydan Cafeterya…Bu kafelerde huzurlu bir ortamda kahvelerinizi yudumlayıp gazetenizi okuyabilirsiniz.

Alışveriş;

Safranbolu ağırladığı yerli ve yabancı turistlerin ekonomisine sağladığı katkıyla tam bir ticaret merkezi olmuştur. Yerel ÜrÜnlerin bulunduğu pazarların ve dÜkkanların yanısıra alışveriş merkezlerininde bulunduğu Safranbolu tÜm ihtiyaçlarınıza karşılık verebilmekte. Safranbolu’da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri;

Pazaristan AVM, Safran Park Outlet…Bu alışveriş merkezlerinde teknolojiyi, modayı ve gÜndemi takip edebilir, her tÜrlÜ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yerel pazarlardanda ucuz hediyelik eşya, organik tarım ÜrÜnleri ve Safranbolu’ya ait yöresel ÜrÜnleri bulabilirsiniz.

Tarihi KÜltÜrel Mekanlar;

Safranbolu Evleri: Ahşap işçiliğinin muhteşem örneklerini sunan Safranbolu Evleri Türk yaşantısının 18. ve 19. yy lardaki barınma geleneklerini bizlere gösteriyor. Cinci Hanı, Saat Kulesi, Hıdırlık Tepesi, Eski Hükumet Konağı, Safranbolu’da gezilebilecek tarihi ve kültürel mekanlar olarak dikkat çekiyor.

Safranbolu Etkinlikleri

Safranbolu’da yerel ve geleneksel değerleri korumak ve yaşatmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu sayede Safranbolu sahip olduğu özellikleri kaybetmeden uzun yıllar boyu adından söz ettirebiliyor. Adını dÜnyaya duyuran Safranbolu, bitkisinden tutun lezzetlerine ve tabiki Safranbolu Evleri’ne kadar neyi var neyi yoksa koruma altına alıyor ve yaşatmaya devam ediyor. Kültürün bu denli önemsendiği bu şehirde halkta bu etkinliklere yoğun katılım gösteriyor. İşte Safranbolu’da dÜzenlenen kültür etkinliklerinden birkaçı;

Anadolu Halk Mutfağı Derneği’nin düzenlediği, Safranbolu Belediye’si evsahipliğinde ve UNESCO’nun destek verdiği Geleneksel Lezzetler Şenliği düzenleniyor. Bu şenlikte yöresel yemek kültürü korunurken gelen turistlere Safranbolu’nun özellikleri tanıtılıyor.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali: Bu film festivalinde Safranbolu’nun sahip olduğu değerler nesilden nesile aktarılırken, Safranbolu’nun özelliklerinin evrensel bir boyut kazanması hedeflenmiştir.

Leave a Reply