Samsun, Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinin arasında kalan verimli topraklara kurulmuş bir şehirdir. Bir milyonu aşkın nÜfusuyla eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açısından en gelişmiş illerimiz arasındadır. Samsun köklü bir geçmişi olan Ondokuz Mayıs üniversitesi’ne sahiptir. Tıp alanında Türkiye’de 7. sırada gelir. Temelleri atılan Canik Başarı Üniversitesi ile birlikte Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin iki Üniversiteli tek şehri olacaktır. Samsun’un merkezine yakın olan sahili, yolları, muhteşem doğası, tarihi, kendisine ayrı bir gÜzellik katıyor. Bağımsızlığımızı kazanmamızda bir dönüm noktası olan Samsun, Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında da büyük bir paya sahip. Atatürk’ün Samsun’a gelişinin savaşın başlangıcı olarak kabul edildiği bu dönem Samsun’un tarihteki önemini gözler önüne seriyor. Ayrıca Atatürk’ün yaptığı kongreler arasında Samsun’da yer alıyor. Samsun, modern yapısı, doğası, tarihimizdeki yeri, mutfağı ve nefis havasıyla tam bir cazibe merkezi.

Samsun’a Nasıl Gidilir?

Samsun’a ulaşım TÜrkiye’nin heryerinden yapılabilir. Karayolu ve havayolu ağırlıklı olarak kullanılan ulaşım şekilleri olsa da bazı bölgelerden demiryolu olaşımıda mÜmkÜn. Samsun’a havayoluyla ulaşmak isteyenler çarşamba Havaalanı Üzerinden Samsun’a varabilir. çarşamba Havaalanı şehir merkezine 19km uzaklıktadır. Bazı şehirlerin Samsun’a olan uzaklıkları ve varış sÜreleri:

  • İstanbul-Samsun arası 740km olup 9,5 saat sürmektedir.
  • Ankara-Samsun arası 410km 6,5 saat sürmektedir.
  • İzmir-Samsun arası 1100km olup 15 saat sürmektedir.
  • Bursa-Samsun arası 750km olup 10 saat sürmektedir.
  • Adana-Samsun arası 730km olup 10,5 saat sürmektedir.
  • Antalya-Samsun arası 955km olup 14,5 saat sürmektedir.

 

Samsun’da Ne Yenir?

Samsun mutfağının en önde gelen lezzetlerinin başında keşkek ve tirit gelmektedir. Karalahana, yoğurtlu ve mısır çorbasıyla birlikte yazı pancarı, kocakarı gerdanı tatlısı da meşhurdur. Köylerde yöreye has ekmekler de yapılmaktadır. Samsun pidesi de ününü dünyaya duyurmuştur. Samsun’un mutfağında mısır, lahana ve kurufasulye ağır basmaktadır. Yöreye ait yemekler arasında; Tir (Kaz Yufkası), Yer Pancarı (Yazı Pancarı), Mısır çorbası, Yoğurtlu çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı, Keşkek, Karalahana çorbası, Hamsili Ekmek, Hamsili Pilav (İli Pilav) ve Kocakarı Gerdanı (Burma) sayılabilir . Samsun’a gelirseniz bu lezzetleri tatmadan gitmemenizi öneririz.

Leave a Reply