Türkiye, kaplıca turizmi ve sağlık turizmi bakımından Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 7. sırada yer almaktadır. Ülkemizde sıcaklıkları 20 ila 110 °C derece arasında değişen, en küçük 2, en fazla 500 l/saniyeyi bulan kaplıca suları yer almaktadır. Termal su cennetlerinde kurulu yüzlerce otel ve kamu tesisleri bulunmaktadır. Bu otel ve tesislerin kimi oldukça lüks, kimi nitelikli, kimi de vasat seviyede olmasına rağmen şifa arayan ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Kaplıca

Teknoloji sayesinde tıp ne kadar gelişirse gelişsin, insanların doğal yöntemlerle tedavi arayışlarında azalma mÜmkÜn olmadı. Eski zamanlarda hamamları tercih eden insanlar, modern yapılara dönÜşen, hamam konseptinin dışına çıkan, teşhis-tedavi merkezleri gibi bölÜmleri bÜnyesinde toplayan çok yönlÜ tesislere yöneldi. Mesaj Ünitesinden, yÜzme havuzuna kadar pek çok alanda hizmet veren bu tesisler sadece Ülkemizde değil, tÜm dÜnyada sesini hızla duyurmaktadır.

Genel ve özel yÜzme havuzları, tedavi havuzları, mesaj Üniteleri, çamur tankları, buhar banyoları, sauna ve TÜrk hamamları gibi pek çok bölÜmle hizmet veren tesis ve oteller iyiden iyiye cazibesini artırmaktadır. Kaplıca, tesis ve termal oteller, sadece tedavi için değil; dinlenmek, kendine gelmek, gÜcÜnÜ toplamak isteyen insanlara da hizmet vermektedir.

Şifalı Sular

1 litre termal suda 1 g mineral ve eşit değerlerde karbondioksit, hidrojen sÜlfÜr ve radon gazlarından en az birinin bulunması suyun şifalı olduğunu gösterir.

Kaplıca etkinliğini su sıcaklığı, kimyasal maddeler, migroskobik organizmalar, nem oranı, hava sıcaklığı, atmosfer basıncı ve rÜzgar etkiler.

Şifalı suyun faydalı olduğu hastalıklar ise; romatizma, lumbago, siyatik, nevralji, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları, kırık-çıkıklardan sonraki mafsal yapışıklıklarında havuz banyosu önerilmektedir.

Ağız yoluyla tedavilerde ise; mide bağırsak tembelliği, ağız kuruması, karaciğer tembelliği, safra kesesi tembelliği, böbrek tembelliği, böbrek kum ve taşları, safra kum ve taşları, sistit, pyelit, Üretrit, kronik kabızlık, mide bağırsak parazitleri, spastik kolon, hormon yetersizliği, baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda tedavi uygulanabilir. Bu yöntem için uzman doktor uyarılarına dikkat etmek gerekir. Ağız yoluyla alınmaması gerekli durum ve hastalıklar ise; mide Ülseri olanlar, kalp hastaları, verem kanser ve nefritli hastalar, ileri yaşlılar, çok yÜksek tansiyonlular, prostat irileşmesi olanlar, hamileler…

Şifalı sular bazı durum ve hastalıklarda ise zararlıdır. Bunlar; hamilelik, her çeşit kanamalı haller, kalp hastaları, ileri yaşlılar, çok kÜçÜk bebekler, sara hastaları, verem kanser ve yÜksek tansiyonlular…

SPA (Salus Per Aquam)

Hakkında çok konuşulan ama çok az kişinin bildiği SPA, ‘su ile gelen sağlık’ anlamındadır. Su ve suyun iyileştirici gÜcÜnÜ kullanarak sağlık, zindelik, estetik ve gÜzellik ile hastalıktan iyileşme olarak tarif edilebilir. Kişiyi bedensel olduğu kadar ruhsal olarak da iyileştirmeyi ilke edinen bir tedavi yöntemidir.

Geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan SPA, o dönemlerde savaşlar sonrası askerlerin tedavisi için kullanılırmış. Aynı yöntemi 14. yÜzyılda benimseyen Belçika’da, aynı isimde bir şehir o zamandan gÜnÜmÜze kadar ulaşmayı başarmıştır. Tarihi sÜreçte kullanımı değişse de değişmeyen tek ana maddesi, sudur.

Ülkemizde gÜzellik merkezlerinden sağlık merkezlerine kadar pek çok alanda kurulan merkezlere de bu isim verilmesi, SPA kÜltÜrÜnÜn farklı boyutlar almasını sağlamaktadır. Islak, kuru (masaj), oksijen tedavileri ile SPA kÜltÜrÜ varlığını gÜnÜmÜzde de sÜrdÜrmekte, alanını genişletmektedir. SPA merkezlerinde olmazsa olmazlar ise, sauna, buhar odası ve SPA havuzlarıdır.

Termal otel bÜnyelerine de girmeyi başaran SPA, belki de en çok bu yapı içerisinde kendini bulmaktadır. Suyla şifa sunan bu yapılarda, suyla tedavi yöntemi olan SPA yönteminin kullanılması en doğrusu olarak dikkat çekmektedir.

Termal Tedavi

Termominarel su banyosu, içme, inhalasyon, çamur banyosu gibi çeşitli tÜrde yöntemler yanı sıra iklim kÜrÜ, fizik tedavi-rehabitasyon, egsersiz, psikoterapi ve diyet gibi tedavilerin birleştirilmesi ile yapılan tedavilere, ‘termal tedavi’ denilmektedir.

Termal tedavi aynı zamanda romatizmal hastalıklarda, nevrolojik, jinekololojik, dermatolojik hastalıkların tedavisi için gerekli standartları barındırır.

Termal tesislerden pek çoğu; fizyoterapistler, hemşireler ve sağlık alanında profesyonel ekiplerle ziyaretçilerine yÜksek kalitede hizmet eder.

Termal otellerin pek çoğunda tesis içi imkânlar sağlanmaktadır. Tedavi yanı sıra eğlence, sosyal hayat da dÜşÜnÜlmÜştÜr. Egzersiz odaları, havuzlar, özel banyolar, doktor ve hemşireler ile yÜksek kalitede hizmet veren termal oteller Ünlerini uluslararası boyutta artırmaktadır.

Alternatif tıp yöntemlerinin hızla arttığı gÜnÜmÜzde termal tedavi bu alanda hızla gelişmektedir. Termal tedavinin olumlu ilerlemesinde en bÜyÜk paylardan biri de oksijeni bol, gÜneşli gÜn sayısının fazla olduğu, organik gıdaların rahatça bulunduğu bir Ülkede yapılıyor olmasıdır.

İlkbahar ve sonbahar mevsimleri termal tedavi için daha çok öne çıkmakla beraber termal tedavinin aslında bir mevsimi yoktur. Romatizmalılar, nevraljiler ve şeker hastaları için yaz ayları daha uygunken; mide, bağırsak, karaciğer ve sinirle ilgili hastalıkları olanlar için ise ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygundur.

Altı aylık periyotlarla termal tedavi tercih edilebilir. Termal otel ve tesislerde faydalanılan termal suyun özelliğini bilmek ya da hakkında bilgiler toplamak ya da bir bilene danışmak en doğru olanıdır. Unutulmamalı ki tedavi doğru uygulanırsa sonuç verir.

Ülkemiz mevsimleri ve soğuk hava yapısı nedeniyle yazları tercih edilen termal tedavi yönteminde sabun kullanmamak gerekir ve suya yavaş girip, olabildiğince hareketsiz kalmaya özen gösterilmelidir.

Tedavi sÜresi, termal suların içimi konusunda uzman bir doktordan bilgi alıp, tedaviyi uzman doktorun önereceği programda gerçekleştirmeye özen göstermek en doğru olan yöntemdir.

Termal tedavi sÜresince kaplıca kullanımı hakkında bilgi edinilmeli, kurallara uyulmalıdır.

 

Leave a Reply

  1. Afyon Termal Oteller

    Termal otel deyince termalin başkenti olan Afyon akla gelir.Hem 5 yıldızlı termal otelleriyle hemde şifalı sularıyla tek geçilecek şehir Afyondur.