Tokat, Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Birçok tarihi ve turistik mekana sahiptir. Altı yüz bin nüfusuyla gelişmekte olan bir şehirdir. Mutfağı zengin bir mutfak olup geleneksel lezzetleri TÜrkiye çapında Üne kavuşmuştur. Tarımsal ürünleri zengin olan Tokat meyve ve sebze çeşitliliğinde Ülkemizde ilk sıralarda yer alır. Ulaşım imkanlarının kolaylığı, kültürel etkinlikleri, alışveriş mekanları, modern mekanları, doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla Tokat gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir. Eğitim imkanlarıda gelişmekte olan Tokat’ta birde Üniversite bulunuyor; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi.

Tokat’a Nasıl Gidilir?

Tokat’a ulaşım karayolu ve havayolu vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Tokat, sahip olduğu Tokat Havalimanı’yla havayolu ulaşımına imkan tanıyor. Gelişmiş karayolları ağıyla da Tokat ulaşılması pek de güç olmayan bir şehirdir.

Bazı büyük illerin Tokat’a olan karayolu uzaklıkları ve varış süreleri:

  • İstanbul-Tokat arası 800km olup 10 saat sürmektedir.
  • Ankara-Tokat arası 400km olup 6 saat sürmektedir.
  • İzmir-Tokat arası 975km olup 15 saat sürmektedir.
  • Bursa-Tokat arası 815km olup 11 saat sürmektedir.
  • Adana-Tokat arası 575km olup 8 saat sürmektedir.
  • Antalya-Tokat arası 880km olup 14 saat sürmektedir.

 

Tokat’ta Ne Yenir?

Tokat’ın verimli toprakları mutfağının lezzetli olmasında büyük bir etkendir. Orta Anadolu’nun karakteristik besinleri olan unlu mamüllerin yanı sıra Tokat mutfağında sebze ve meyve de önemli yer tutar. Tokat mutfağında özellikle asma yaprağı önemli yer tutar.

İşte Tokat’a gelipte tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler:

Yaprak sarması, cevizli bat, bakla dolması, kazova üzümü, zile pekmezi, cevizli şeker sucuğu, tokat kebabı, pehli, erik çiri, bütün çorba, leylek giliği, bişi, kabak kavurması, madımak, erikli yavan sarma…

Leave a Reply