Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nde bulunur ve bölgede Samsun’dan sonra ikinci büyük şehirdir. Trabzon çayı, fındığı, tütünüyle tarım yönünden zengin bir şehir olurken, hamsisi, muhlaması ve mısırıyla da önemli bir mutfağa sahiptir.

Trabzon tarihsel açıdan da önemli bir şehirdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin kalıntıları Trabzon’daki turizmi canlı tutan öğeler arasındadır. özellikle Sümela Manastırı yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Trabzon’daki tarihi eserler sadece Sümela’yla da sınırlı değil. Birçok tarihi camii, kilise ve mÜzede Trabzon’da bulunur. Trabzon muhteşem doğasıyla insanları kendisine hayran bırakıyor. Yemyeşil vadileri, dik ve ürkütücü yamaçlarıyla görenleri şaşkına çeviriyor. Hareketli şehir yaşantısı birçok eğlence imkanını sunarken alışveriş yapma fırsatıda buluyorsunuz. Trabzon, muhteşem doğası, eşsiz tarihi, havası, insanları ve lezzetli yerel ürünleriyle görÜlmeye değer bir şehir. Eğitim olanaklarıda gelişmiş olan Trabzon bu yönüylede bir çekim merkezidir.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon’a karayolları ve havayoluyla ulaşım mÜmkÜn. Havayolu ulaşımı Trabzon Havaalanıyla sağlanıyor.

Bazı illerin Trabzon’a olan uzaklıkları ve varış sÜreleri

  • İstanbul-Trabzon arası 1100km olup 15 saat sürmektedir.
  • Ankara-Trabzon arası 740km olup 12 saat sürmektedir.
  • İzmir-Trabzon arası 1400km olup 20 saat sürmektedir.
  • Bursa-Trabzon arası 1100km olup 15,5 saat sürmektedir.
  • Adana-Trabzon arası 925km olup 13,5 saat sürmektedir.

 

Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon mutfağı denince akla ilk olarak, mısırdan, hamsiden, lahanadan, fasulyeden ve patatesten yapılan yemekler gelir. Trabzon mutfağında Hamsi’nin tabiki de ayrı bir yeri vardır. Hamsinin kırk çeşit yemeği yapılır diyenler pek de yanılmış olmazlar. Mısırın ve karalahananında büyük etkisi olan Trabzon mutfağının en ünlü yemekleri şu şekildedir;

Mısır sarması, etli lahana sarması, içli tava, hamsili pide, hohollu pide, pazı burmalısı, hamsili pilav, kuymak, su böreği, yufka tatlısı, laz böreği, gulya, turşu kavurması, pazı plakisi, lahana kavurması, kaygana, hamsi kuşu, mısır çorbası, ısırgan çorbası, hamsili pilav, hamsili ekmek, etli mısır sarması, Trabzon kebabı, Hamsiköy sÜtlacı, zumur, kaz kaldıran, hoşmeli, tomara kaygana, hamsi plaki, sÜtlÜ kabak, lapa, borani, hamsi çıtlaması, hamsi ızgara, muhlama… Trabzon’a gelirseniz bu lezzetleri tatmadan ayrılmayın.

Trabzon’da Nereye Gidilir?

Trabzon’da gezebileceğiniz, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz bir çok yer vardır. Mimarisini, camilerini, kiliselerini ve manastırlarını görerek tarihsel açıdan tatmin olurken, plajlarını, yemyeşil vadilerini ve şehir merkezini gezerek de görsel anlamda keyifler yaşayabilirsiniz.

İşte Trabzon’un alışveriş, eğlence ve tatil merkezleri

Sahil ve Plajlar

Trabzon’da denize girmek birçok turist için eğlenceli olarak gözÜkmesede yerel halk denizi çok sever ve Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmak onlara inanılmaz haz verir. Denizi bu yönÜyle bir kenara bırakırsak Trabzon plajları çok gÜzeldir, özellikle Trabzon’un yazın bile yakmayan ılıman havası plajlarda da etkilidir. Bu yönden Trabzon plajları gÜzel zaman geçirmek açısından gidilebilecek yerler arasında. Trabzon’daki sahil ve plajlar; Akçakale Plajı, BeşikdÜzÜ Pirinçlik Plajı, çarşıbaşı Halk Plajı, çamburnu Halk Plajı, KaşÜstÜ Aile Plajı, Kalecik Plajı, Kerem Kumsal, Paşa Tatil KöyÜ, Remzi Tatil KöyÜ

Alışveriş

Trabzon’da teknolojiyi, modayı takip edebileceğiniz ve hertÜrlÜ ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezleri;
Varlıbaş Atapark AVM, Trabzon Cevahir Outlet, Huzur AVM, İpekyolu AVM, Denge AVM, Evkur AVM

Popüler Mekanlar

Trabzon her tÜrden eğlence imkanını içinde barındırıyor. Yeme-içme ve eğlence mekanlarını bulmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz Trabzon’da gidebileceğiniz restoran, kafe ve barlar:

Restoranlar:

Cephanelik Cafe Restaurant, Faroz Köfte, Lezizade, Horon Otel

Gece Kulüpleri:

Stress Cafe, Beer Time, Şişman Pub, Elegante Bar, English Pub, Cıngıl Bar…

Kafeler:

Sunset Cafe, Trabzon Fal Cafe, Tombik, Boztepe Koru Cafe, Crystal Cafe

Trabzon Etkinlikleri

Trabzon’da kültürel etkinlikler gerçekleşmekte ve katılım her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu etkinliklerde halk keyifli vakit geçirirken Trabzon’un kÜltÜrel özellikleri korunuyor. Trabzon’da yapılan bazı geleneksel festivaller;

Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali ve Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenlikleri: Bu geleneksel organizasyonda yöreye ait halk oyunları izleyicilere sunulurken, Trabzon’un yayla kültürü misafirlere tanıtılıyor.

Maçka Sümela KÜltÜr Sanat Festivali: Bu festivalde Sümela’nın tarihine ve özelliklerine vurgu yapılıp Sümela’nın daha iyi tanınması ve tanıtılması için çaba gösteriliyor.

Leave a Reply